Trwa ładowanie...
d239s44

Plitidepsyna zwalczy koronawirusa? Ten lek pozyskuje się z żachw

Plitidepsyna to lek przeciwnowotworowy znany też jako Aplidin. Może okazać się, że posłuży też do walki z epidemią koronawirusa. Lek, zdaniem hiszpańskich naukowców, w badaniach przedklinicznych miał wykazać się wysoką skutecznością w walce z COVID-19.
Share
Plitidepsyna zwalczy koronawirusa? Ten lek pozyskuje się z żachw
Plitidepsyna zwalczy koronawirusa? Ten lek pozyskuje się z żachwŹródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA/NABIL MOUNZER, NABIL MOUNZER
d239s44

Plitidepsyna - znana też jako Aplidin może pomóc w walce z koronawirusem. Jak poinformowali hiszpańscy naukowcy z firmy farmaceutycznej PharmaMar, artykuł opublikowany w czasopiśmie "Science" ma potwierdzać potencjalnie wysoką skuteczność plitidepsyny w badaniach przedklinicznych.

Plitidepsyna zwalczy koronawirusa? Lek skuteczniejszy od remdesiwiru

Ten lek, jak dowodzą Hiszpanie z PharmaMar, miał wykazać aż 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się koronawirusa w komórkach ludzkich, które badane są laboratoryjnie, niż znany już opinii publicznej remdesiwir.

d239s44

Wykorzystanie plitidepsyny (Aplidinu- red.) testowano również na myszach. Tu lek również miał wykazać się skutecznością. U zwierząt stwierdzono zahamowanie namnażania się komórek koronawirusa w płucach stworzeń.

Koronawirus. Otwarte stoki w Szwajcarii. Relacja Aleksandra Kwaśniewskiego

Badanie, które przeprowadzono w połączonym zespole PharmaMar (producenta leku - red.) oraz naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, powtórzono w Stanach Zjednoczonych na brytyjskiej mutacji koronawirusa. Co ważne, użycie plitidepsyny w tym przypadku miało dać "porównywalne wyniki", do wykorzystania Alpidinu na zwykłym wariancie COVID-19.

d239s44

Jak podkreśla autor badania Kris White, jeżeli leczenie plitidepysną dałyby podobne wyniki wśród ludzi, mogłoby to oznaczać, że znaleziono lek, który skutecznie działałby na wszystkie warianty koronawirusa.

Koronawirus. Plitidepysna zwalczy epidemię? Niesamowity lek z żachw

Plitidepysna to lek pozyskiwany z żachw - małych morskich stworzeń. Jego pierwotne przeznaczenie to zwalczanie szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwionośnego. Terapia Aplidinem obecnie dopuszczona jest tylko w Australii, gdzie plitidepysnę dopuszczono do obrotu.

Leczenie plitidepsyną osób zakażonych koronawirusem w Hiszpanii przeszło dopiero pierwszą fazę badań klinicznych. W badaniu wzięło udział 27 osób ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19. Rezultat jest pozytywny, u leczonych stwierdzono zmniejszenie liczby komórek koronawirusa.

PharmaMar zapowiada, że stara się o zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych II i III fazy na tysiącach hospitalizowanych pacjentów z koronawirusem.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d239s44

Podziel się opinią

Share
d239s44
d239s44
Więcej tematów