Płetwonurkowie będą próbowali wejść do wnętrza wraku "Rozgwiazdy"
Płetwonurkowie będą w piątek próbowali
wejść do wnętrza wraku zatopionej 17 października pogłębiarki
"Rozgwiazda". Holownik "Marcin" wypłynął rano z portu w Kołobrzegu
(Zachodniopomorskie) na miejsce wypadku.
Jak poinformował Piotr Hinz z zarządu gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Podwodnych i Czerpalnych (PRCiP), które jest właścicielem "Rozgwiazdy", jednostka z płetwonurkami na pokładzie jest już bardzo blisko miejsca zatonięcia pogłębiarki.
Podwodna inspekcja wraku rozpoczęła się w czwartek. Prowadzą ją wynajęci przez PRCiP nurkowie z prywatnej firmy oraz powołany przez prokuraturę biegły - doświadczony instruktor nurkowania z koszalińskiego klubu "Mares".
Z planu inspekcji wynika, że ma ona trzy cele: poszukiwanie ciał trzech nieodnalezionych dotąd członków załogi pogłębiarki, ogólne oględziny stanu wraku oraz ustalenie możliwości wypompowania z jednostki 25 ton przewożonego na niej paliwa do urządzeń czerpalnych.
W czwartek płetwonurkowie przeprowadzili zewnętrzne oględziny "Rozgwiazdy", odcięli liny oplatające wrak i opracowali trasy wejścia do jego wnętrza. Przebieg inspekcji zarejestrowano na specjalnej kamerze.
Nagranie ma trafić do Prokuratury Rejonowej w Koszalinie, gdzie toczy się śledztwo w sprawie morskiego wypadku, oraz armatora, który prowadzi wewnętrzne postępowanie w tej sprawie.
Z tego co płetwonurkowie mówili dziennikarzom w czwartek po powrocie do portu w Kołobrzegu wynika, że wrak pogłębiarki nie ma widocznych uszkodzeń.
Jak poinformował PAP rzecznik koszalińskiej prokuratury Ryszard Gąsiorowski, w okolicy wraku nie znaleziono ciał trzech zaginionych członków załogi "Rozgwiazdy".
Pogłębiarka zatonęła 17 października br. rano w czasie holowania z Gdańska do Świnoujścia, 7 mil morskich od brzegu na wysokości wsi Gąski. Zginęło dwóch członków załogi, trzech uznano za zaginionych.
Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. PRPiC, które prowadzi wewnętrzne postępowanie w tej sprawie, ma kilka hipotez, ale na razie ich nie ujawnia.