Trwa ładowanie...
pis

Płażyński: niewykluczone koło poselskie z Zalewskim i Ujazdowskim

Poseł niezrzeszony Maciej Płażyński nie wyklucza, że w przyszłości możliwe jest utworzenie koła poselskiego wraz z Kazimierzem Ujazdowskim i Pawłem Zalewskim, którzy opuścili PiS. Zastrzega jednak, że jeszcze nie rozmawiał z nimi.
Share
Płażyński: niewykluczone koło poselskie z Zalewskim i Ujazdowskim
Źródło: WP.PL, Fot: mg
d3sjq0y

Sami deklarują, że na razie chcą być posłami niezależnymi. Nie ma jakiegoś uzgodnionego wcześniej pomysłu, zobaczymy co się wydarzy za miesiąc, za dwa miesiące - powiedział Płażyński, który do Sejmu dostał się z listy PiS. Nie wszedł jednak do klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Płażyński zaznaczył, że Zalewski i Ujazdowski to "ludzie z jego środowiska politycznego". Jak dodał, "z dawnych czasów, jeszcze przed AWS-owskich". Nie chciał jednak mówić o ewentualnych planach budowy jakiejś wspólnej formacji.

Jeśli budowanie rozumiemy jako dyskusję publiczną, to tak. (...) Mam nadzieję, że i Ujazdowski, i Zalewski w różnych debatach będą uczestniczyć, korzystając z tego, że mają nazwisko, kompetencje i mają teraz niezależność - zaznaczył Płażyński. Dodał, że wszystkim trzem będzie po drodze w takich debatach.

d3sjq0y

W ocenie Płażyńskiego, odejście Zalewskiego i Ujazdowskiego z PiS oznacza porażkę koncepcji partii łączącej różny nurty polityczne. Potencjalni liderzy jednego skrzydła zostali wykreśleni, to jest sygnał dla całej reszty, że raczej trzeba słuchać, a nie dyskutować - ocenił Płażyński.

W środę Ujazdowski i Zalewski zdecydowali o opuszczeniu PiS. Zapowiedzieli, że w Sejmie będą pracować jako posłowie niezrzeszeni. W listopadzie obaj oraz Ludwik Dorn zrezygnowali z funkcji wiceprezesów PiS, są także autorami listu w sprawie zmiany sposobu zarządzania PiS. Po tych wydarzeniach zostali zawieszeni w prawach członków PiS.

O odejściu z PiS (partii i klubu parlamentarnego) poinformował także poseł Piotr Krzywicki. Krzywicki, wraz z Jerzym Polaczkiem, wspierali od początku zawieszonych wiceprezesów i ich postulaty.

Zalewski, Ujazdowski, Polaczek i Krzywicki byli członkami Przymierza Prawicy, które w 2002 roku zjednoczyło się z Prawem i Sprawiedliwością. Określani byli jako "konserwatywne skrzydło" PiS.

Najbliższym współpracownikiem Płażyńskiego w Sejmie jest Longin Komołowski (minister pracy w rządzie Jerzego Buzka), również poseł niezrzeszony. Przedwyborcze porozumienie Płażyńskiego z PiS w sprawie startu w październikowych wyborach z listy tej partii, obejmowało także Komołowskiego.

Do stworzenia koła poselskiego potrzeba co najmniej trzech posłów. (mg)

d3sjq0y

Podziel się opinią

Share
d3sjq0y
d3sjq0y
Więcej tematów