PolskaPlaże w Świnoujściu znów z Błękitną Flagą

Plaże w Świnoujściu znów z Błękitną Flagą

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) powiewa Błękitna Flaga - wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy w kilku kategoriach, m.in. czystości wody i bezpieczeństwa.

Świnoujście, jako jedyne miasto w Polsce, może poszczycić się zdobyciem tej prestiżowej nagrody nieprzerwanie, trzykrotnie z rzędu. Oprócz Świnoujścia, w tym roku, Błękitna Flaga zawiśnie tylko w dwóch miejscowościach w Polsce - Pogorzelicy i Pobierowie. Wszystkie wyróżnione plaże zlokalizowane są w województwie zachodniopomorskim.

Jak powiedział rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus także od środy miasto ma nowoczesną maszynę do sprzątania plaż. Koszt urządzenia to ponad 320 tys. zł. Prezentacja jego możliwości odbyła się podczas uroczystości wciągnięcia flagi na maszt.

Maszyna przesiewa pasek, wydobywając z niego wszystko, co ma większą średnicę niż ziarenka pasku. Z pewnością trafią do niej oprócz śmieci także cenniejsze przedmioty. Urządzenie stanie się konkurencją dla tych, którzy o świcie poszukują z wykrywaczami metalu w piasku zagubionej przez plażowiczów biżuterii czy zegarków. Takich poszukiwaczy jest w Świnoujściu niemało i dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem - dodał rzecznik.

Plaża ze znakiem Błękitnej Flagi nie może być zanieczyszczona ściekami przemysłowymi i komunalnymi, teren kąpieliska musi być utrzymywany w czystości, powinny być tam kosze na śmieci i pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Warunkiem przyznania znaku są także toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych.

Na plażę z Błękitną Flagą nie wolno wjeżdżać pojazdami, obozować i wprowadzać zwierząt. Kąpielisko musi być także strzeżone oraz wyposażone w środki pierwszej pomocy i źródło wody pitnej.

Błękitna Flaga - jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej, pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku.

W skład Międzynarodowego Jury Programu, które przyznaje wyróżnienie, wchodzą przedstawiciele: Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Europejskiej Unii na rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

W jury na poziomie krajowym zasiadają m.in. przedstawiciele: Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)