Platforma zakasowała konkurentów
38% wyborców zagłosowałoby na Platformę Obywatelską, gdyby wybory odbyły się na początku grudnia. PO zdobyłaby 256 mandatów. Tak wynika z najnowszego sondażu wyborczego Wirtualnej Polski, przeprowadzonego przez Gemius.
Na Wiejską dostałyby się jeszcze trzy partie. Prawo i Sprawiedliwość z 19-procentowym poparciem zdobyłoby 118 mandatów, SLD, na które chce głosować 8% Polaków, co daje temu ugrupowaniu 44 mandaty oraz PSL. Partię ludowców wybiera 7% ankietowanych, co zapewnia jej 39 mandatów.
Platforma zanotowała spadek poparcia o 2%, podczas gdy poparcie dla PiS wzrosło o 4%. PSL poprawiło swoje notowania o 3%. SLD z kolei utracił 3% poparcia.
Do sejmu nie dostałyby się: LPR, UPR i Demokraci.pl - z 1-procentowym poparciem oraz Samoobrona i SDPL - 0%. 5% ankietowanych wybiera inną partię, a 20% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 37% ankietowanych. Na PiS chce głosować 12% użytkowników internetu, 10% - na SLD. PO i PiS zanotowały wzrost o 1%.. Poparcie dla SLD spadło o 1%.
Po dwóch latach rządów gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia tylko co czwarty Polak (24%). Z kolei złe zdanie ma o nim blisko trzy czwarte badanych (72%).
W ciągu ostatnich dwóch tygodni ilość pozytywnych wskazań zmniejszyła się o 4%. Ilość osób oceniających rząd negatywnie zwiększyła się o 1%.
Oceny pracy premiera zmieniły się bardzo nieznacznie. Z aprobatą o Donaldzie Tusku mówi 38% Polaków (spadek o 1%). Z kolei negatywnie o pracy premiera wypowiada się 44% Polaków (bez zmian).
Zmalała – o 1% - ilość osób pozytywnie oceniających pracę Lecha Kaczyńskiego. Dobre zdanie o prezydencie ma dziś jedna trzecia (31%) Polaków. Wciąż 63% ankietowanych ocenia działalność prezydenta negatywnie (wzrost o 2%).
Jedna piąta Polaków (21%) pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu, wciąż ponad połowa wyborców ma o sejmie zdanie negatywne (63%).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 8 grudnia. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska