PolitykaPlany PiS na 2014: nowy program, listy do europarlamentu oraz wybory w okręgach

Plany PiS na 2014: nowy program, listy do europarlamentu oraz wybory w okręgach

Program PiS będzie zawierał "rewolucyjne zmiany dla Polski" - deklarują politycy. Będzie on wynikiem prac prowadzonych od 2009 r. Ponadto, partię czeka rywalizacja z PO o zwycięstwo w wyborach samorządowych i eurowyborach. 2014 r. to również wybory szefów okręgów. Będzie to trudny rok, rok walki - zdradzają politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Plany PiS na 2014: nowy program, listy do europarlamentu oraz wybory w okręgach
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

Program PiS zostanie przyjęty na kongresie, który odbędzie się w Warszawie w połowie lutego. Wcześniej materiał przygotowywany przez zespoły robocze złożone z posłów PiS specjalizujących się w różnych dziedzinach opracuje kilku polityków z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

"Prace nad dotychczasowym programem PiS finalizował sam prezes. Zamknął się na kilka dni w zacisznym ośrodku. Teraz będzie podobnie, z tym że będą mu towarzyszyły 2-3 osoby" - wynika z informacji uzyskanych w kierownictwie PiS.

- Na początku stycznia program ma być gotowy. Odniosą się do niego eksperci zewnętrzni. Będzie to komplementarny, szczegółowy dokument. Program jest owocem prac prowadzonych właściwie już od 2009 roku - mówi szef Komitetu Wykonawczego Joachim Brudziński.

Rewolucyjne zmiany dla Polski

Brudziński zapowiedział, że PiS zaproponuje w programie "rewolucyjne zmiany dla Polski". - Rewolucji wymaga sytuacja demograficzna i sytuacja polskich przedsiębiorców oraz sprawa innowacji w gospodarce - podkreślił.

W swoim nowym programie PiS zaproponuje m.in. likwidację gimnazjów i NFZ, powrót do 22-proc. stawki VAT, wprowadzenie podatku bankowego i podatku dla hipermarketów, zmiany w strukturze ministerstw. Zamierza też przywrócić i umocnić stanowisko ministra-koordynatora ds. służb specjalnych, zakłada ponowne włączenie administracji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Elementem programu gospodarczego PiS jest Narodowy Program Zatrudnienia (projekt ustawy został odrzucony w sejmie). PiS proponuje ponadto zmiany w systemie emerytalnym, m.in. odejście od reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat. W programie zdrowotnym PiS zakłada, że docelowo nakłady na służbę zdrowia powinny wynieść 6 proc. PKB.

Walka wyborcza

Zaraz po przyjęciu programu ruszą intensywne prace nad listami do majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wraz z początkiem kwietnia zapadną ostateczne decyzje. Wiadomo jedynie, że na listach znajdą się dotychczasowi europosłowie PiS m.in. Marek Gróbarczyk, Tomasz Poręba, Janusz Wojciechowski czy Ryszard Legutko. Oraz grupa starszych posłów z tzw. zakonu PC. - Będzie obowiązywało kryterium kompetencji i lojalności - zapowiada Brudziński.

W wyborach samorządowych PiS będzie dążyło do rejestracji jak największej liczby kandydatów. Partia poprze m.in. dotychczasowych prezydentów Siedlec i Radomia czy Ostrołęki. - Absolutnym priorytetem dla PiS pozostają wybory na poziomie sejmików wojewódzkich. To są wybory o wymiarze partyjnym, liczą się listy partyjne, a nie lokalnych komitetów - podkreślił Brudziński.

Między wyborami do Parlamentu Europejskiego a jesiennymi wyborami samorządowymi w PiS odbędą się wybory szefów okręgów. Możliwe są zmiany.

4. rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2014 roku PiS włączy się w obchody 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Cały czas pamiętamy o śp. prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego małżonce Marii i 94 członkach delegacji, którzy zginęli w Smoleńsku. Będziemy także konsekwentnie robić wszystko, co w naszej mocy, aby w pełni Będziemy dążyć do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej - mówi zastępca rzecznika PiS Marcin Mastalerek.

Zapowiedział też, że PiS planuje kontynuację tematycznych debat pt. "Alternatywa" z udziałem ekspertów.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)