ŚwiatPlan Szarona: najpierw wycofanie, później okupacja

Plan Szarona: najpierw wycofanie, później okupacja

Premier Izraela Ariel Szaron
planuje wycofanie w najbliższych tygodniach swych wojsk z
palestyńskich miast na Zachodnim Brzegu i ewakuowanie placówek
osiedleńczych - podała izraelska telewizja Channel 2.

28.11.2003 | aktual.: 29.11.2003 07:31

W czwartek Sharon ocenił, że Izrael w zamian za pokój będzie musiał zrezygnować z okupacji części terytoriów. Premier izraelski przyznał jednak zarazem, że rozważa możliwość podjęcia pewnych, bliżej nie sprecyzowanych, "jednostronnych kroków", jeśli rozmowy z Palestyńczykami w sprawie popieranego przez USA planu pokojowego planu nie przyniosą pożądanego skutku.

Channel 2 podał, że plan Szarona przewiduje dwie fazy. W pierwszej, mającej wesprzeć plan pokojowy zwany "mapą drogową", przewidziano ewakuowanie żydowskich placówek osiedleńczych, usunięcie posterunków kontrolnych oraz wycofanie wojsk z okupowanych miast na Zachodnim Brzegu.

W drugiej fazie, zaplanowanej na wypadek fiaska "mapy drogowej", Szaron jednostronnie wyznaczy granicę w taki sposób, że Palestyńczykom pozostanie niecałe 40% terytoriów okupowanych obecnie przez Izrael. Równocześnie władze izraelskie zakończą budowę bariery dzielącej terytoria palestyńskie, otaczając nią wschodnią część Zachodniego Brzegu Jordanu.

Wg Channel 2, Szaron w ten sposób chce powiedzieć palestyńskiemu premierowi Ahmedowi Korei, że "jest to ostatnia szansa negocjacji".

Przedstawiciele władz izraelskich odmówili komentarzy na temat telewizyjnych doniesień o planie Szarona.

Zgodnie z "mapą drogową" Izrael ma obowiązek usunąć nieuprawnione osiedla żydowskie, jednak w praktyce od czasu zainicjowania tego panu, władze izraelskie uczyniły niewiele, by powstrzymać kolonistów przed zakładaniem nowych placówek.

We wtorek Stany Zjednoczone poinformowały, iż zdecydowały się ukarać Izrael za budowanie barier i nasilanie akcji kolonizacyjnej obcinając o 290 mln dolarów gwarancje kredytowe wchodzące w skład wielomiliardowego zestawu pomocy dla tego kraju.

Palestyńczycy twierdzą, że bariera, składająca się z betonowego muru, zasieków z drutu kolczastego oraz ogrodzeń pod napięciem ma na celu zaanektowanie ich ziemi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)