Trwa ładowanie...
d1pp96h
06-09-2005 18:15

Plan finansowy NFZ: wzrost nakładów na opiekę zdrowotną

Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na
2006 rok trafił do ministra zdrowia Marka Balickiego. Przewiduje
się w nim 5,7 proc. wzrost nakładów na opiekę zdrowotną.
Największą część tego wzrostu pochłonie refundacja leków.

d1pp96h
d1pp96h

Główne dane planu przedstawił na konferencji prasowej w Warszawie prezes NFZ Jerzy Miller. Podkreślił, że plan jest zgodny z obowiązującym rozporządzeniem ministra zdrowia, zawierającym wzór, według którego należy dzielić pieniądze ze składek na ubezpieczenie zdrowotne pomiędzy centralę i oddziały wojewódzkie Funduszu. Plan, zgodnie z prawem, do 20 września ma zatwierdzić minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów.

Mimo słów krytyki algorytm (wzór podziału) został uszanowany - powiedział Miller. O to, jaki ma być ten wzór, toczył się spór między NFZ a Ministerstwem Zdrowia. Obowiązek ustalenia algorytmu spoczywa na ministrze zdrowia; wcześniej opinię o projekcie wzoru musi - w myśl ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wydać prezes NFZ. Jego opinia była negatywna.

W myśl planu, większość województw zanotuje minimum trzyprocentowy wzrost otrzymanych środków. Poniżej tej wartości znalazły się trzy województwa: warmińsko-mazurskie (1,1-proc. wzrost), podkarpackie (1,2-proc.) i lubuskie (1,8-proc.). Największy wzrost zanotują województwa: łódzkie i lubelskie (po 9,4%), wielkopolskie (8,3%) podlaskie i zachodniopomorskie (powyżej 7%) oraz kujawsko-pomorskie i małopolskie (powyżej 6%). Mazowsze i Śląsk otrzymają odpowiednio o 3,5 i 3,1% więcej pieniędzy niż przewiduje plan na 2005 rok.

W ostatnich tygodniach Balicki naciskał na Fundusz, by uwolnić rezerwy: ogólną oraz na leczenie Polaków w krajach unijnych przed datą sporządzenia planu finansowego, a pieniędzmi z niej pochodzącymi zasilić przede wszystkim oddziały: warmińsko- mazurski, podkarpacki i lubuski. Chciał w ten sposób zapewnić im przynajmniej trzyprocentowy wzrost w 2006 roku w porównaniu z planem na rok bieżący.

d1pp96h

Zwiększenie ich budżetów jeszcze przed datą sporządzenia planu (ustawowo 5 września) zapewniało tym województwom lepszą pozycję wyjściową - ustawa stanowi, że żadne województwo nie może otrzymać na dany rok mniej pieniędzy niż w roku poprzednim. Nieoficjalnie urzędnicy NFZ mówili, że jest to próba ręcznego sterowania, a Balicki mógł inaczej skonstruować wzór, chcąc ten cel osiągnąć.

Różnica zdań (między prezesem a ministrem) dotyczy ścieżki dochodzenia do tego samego celu - powiedział Miller, komentując spór. Wyraził przekonanie, że jeszcze przed 1 stycznia 2006 roku będzie jeszcze możliwość prawna zmiany planu.

Miller częściowo spełnił żądanie ministra i uwolnił rezerwę na leczenie Polaków w Unii Europejskiej (wraz z innymi przesunięciami wniosek opiewał na ok. 361 mln zł) po tym, jak unijni partnerzy z kilku krajów zapewnili go, że nie obciążą Funduszu płatnościami w tym roku.

Wniosek o rozwiązanie rezerwy ogólnej w kwocie 228 mln zł Fundusz przekazał ministrowi we wtorek, a więc po dacie sporządzania planu finansowego. Tym samym w planie nie uwzględniono tego zwiększenia budżetów oddziałów wojewódzkich. O uwolnienie rezerwy występuje prezes, ale żeby taka zmiana zaczęła obowiązywać, potrzebne jest jej zatwierdzenie przez ministrów: zdrowia i finansów.

d1pp96h

Prezes NFZ przypomniał, że wnosił o rozwiązanie rezerwy ogólnej w lipcu. Tamten wniosek pozostał bez odpowiedzi - dodał.

Plan przewiduje, że ogółem na leczenie ubezpieczonych Fundusz przeznaczy w przyszłym roku ponad 34,4 mld zł (w tym roku - ponad 32,4 mld zł). Najwięcej będzie kosztować lecznictwo szpitalne (ponad 14,3 mld zł) oraz refundacja leków (ponad 6,6 mld zł). Plan przewiduje wzrost nakładów we wszystkich rodzajach świadczeń z wyjątkiem lecznictwa uzdrowiskowego. Największy wzrost przypada na refundację leków - ponad 8%, poza tym najwięcej przybędzie: specjalistycznej opiece ambulatoryjnej (nieco ponad 7%), rehabilitacji oraz opiece długoterminowej (po prawie 7%). W lecznictwie szpitalnym Fundusz planuje zwiększyć wydatki o ponad 4 proc. (Wszystkie dane w relacji do planu na 2005 rok).

Ze względu na przesunięcie płatności dla krajów unijnych, zaplanowano dwukrotny wzrost tych wydatków w przyszłym roku.

d1pp96h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp96h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj