Plaga polskiego Bałtyku. Sanepid zamknął pierwsze kąpielisko z powodu sinic

O pierwszym zakwicie sinic nad Bałtykiem i zamknięciu kąpieliska poinformował w sobotę Główny Inspektorat Sanitarny. Po złych wynikach badania jakości wody zabroniona jest kąpiel na popularnej plaży Gdynia Śródmieście.

Plaga polskiego Bałtyku. Sanepid zamknął pierwsze kąpielisko z powodu sinic
Źródło zdjęć: © PAP
Tomasz Molga

O pierwszym w tym sezonie zakwicie sinic nad morzem informuje serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Po badaniach jakości wody z 27 czerwca okazało się, że plaża położona obok portu jachtowego w Gdyni musi zostać zamknięta. "Woda nieprzydatna do kąpieli. Zakwit sinic" - ostrzega GIS. Kolejne badanie będzie przeprowadzone w poniedziałek.

W sąsiednich kąpieliskach w Redłowie i Orłowie, a także na plażach Gdańska i Sopotu jakość wody nie budzi już zastrzeżeń. Służby sanitarne ostrzegają, że również w tym sezonie istnieje możliwość zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Co zrobić, aby zagłosować - PKW

Zakwit sinic. Plaga Bałtyku powraca

To pierwszy przypadek zakwitu sinic w tym sezonie. Temperatura wody w Zatoce Gdańskiej sięga 18 stopni C. Dodajmy, że zakwity sinic to jedna z plag polskiego wybrzeża Bałtyku. W ubiegłym roku wielokrotnie zamykano plaże Zatoki Gdańskiej oraz w kurortach nad pełnym morzem.

U osób, które pływały w "kwitnącej wodzie" może się pojawić wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka i gorączka. Dolegliwości te mogą występować bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli.

Obraz
© GIS | wp.pl

Wakacje 2020. Sanepid monitoruje ponad 600 plaż

W tym roku badaniami jakości wody objęte są 623 kąpieliska w Polsce. Informacje o aktualnych wynikach kontroli można znaleźć na stronie specjalnego serwisu kąpieliskowego (sk.gis.gov.pl ). Na początku tegorocznych wakacji zamknięto jeszcze cztery inne kąpieliska: w Soczewce pod Płockiem, w Zwierzyńcu (woj. lubelskie), w Kozielsku nad jeziorem Stępuchowskim (woj. wielkopolskie) oraz w Czyżewie (woj. podlaskie). W tych przypadkach przyczyną wydanego zakazu kąpieli było zatrucie wody bakteriami kałowymi.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (122)