Trwa ładowanie...
d3qkx8d

Płaca minimalna. Ile wyniesie w 2021 roku? Podwyżka może być zagrożona

Jaka będzie wysokość płacy minimalnej w 2021 roku? Jeśli pamiętacie ubiegłoroczne obietnice partii rządzącej, to płaca minimalna w 2021 miała wynosić 3 tys. zł, a w 2024 roku - 4 tys. zł. Czy od stycznia wzrośnie płaca minimalna?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaka będzie płaca minimalna w 2021 roku?
Jaka będzie płaca minimalna w 2021 roku? (Pixabay)
d3qkx8d

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecywał wyborcom podniesienie pensji minimalnej. W świetle tego co mówił podczas kampanii wyborczej, w roku 2021 miałaby ona wynieść 3 tys. zł, a po trzech kolejnych latach, w 2024 – 4 tys. zł. Jakie są na to szanse w obecnej sytuacji gospodarczej?

W tym momencie płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł brutto - to o 350 zł brutto więcej niż rok temu. Jeśli obietnice wyborcze miałyby zostać spełnione, od stycznia 2021 minimalna pensja musiałaby wynieść 3 tys. zł brutto, czyli 400 zł brutto więcej niż teraz.

Podwyżka płacy minimalnej. Przez koronawirusa może być z tym problem

Gdyby nie epidemia koronawirusa, być może znalazłyby się pieniądze na podwyżki płacy minimalnej. Tymczasem czeka nas kryzys gospodarczy. Według prognoz przekazanych przez rząd, w tym roku polski PKB spadnie o 3,4 proc. To z pewnością odbije się na rynku pracy. Nie ma więc co liczyć na spektakularny wzrost płacy minimalnej.

d3qkx8d

Jak powiedział w wywiadzie dla money.pl główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek.Szczególnego, "wzrostu płac nie będzie, nie ma więc szans, aby utrzymać zapisaną w budżecie prognozę dotyczącą przeciętnego wynagrodzenia. Może się okazać, że obecny poziom płacy minimalnej będzie stanowić nie 50 proc., ale nawet 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia".

Płaca minimalna. Jak jest ustalana?

Płaca minimalna jest to najniższy poziom wynagrodzenia, który jest ustalony prawnie. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w wymiarze pełnego etatu nie może otrzymać za swoją pracę wynagrodzenia niższego niż płaca minimalna. Poziom płacy minimalnej jest ustalany co roku. Dyskutują o tym pracodawcy ze związkami zawodowymi. W sytuacji gdy nie doszliby do porozumienia, wysokość pensji minimalnej ustala rząd.

Jarosław Gowin nie jest zapraszany do TVP Info? "Chyba przestałem być interesującym partnerem"

d3qkx8d

Podziel się opinią

Share

d3qkx8d

d3qkx8d
Więcej tematów