Trwa ładowanie...
d22buoy
Radio Zet

PKW zawiadomi prokuraturę o cyberataku na swoje strony internetowe

Jeszcze w środę Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomi prokuraturę o cyberataku na swoje strony internetowe - dowiedziało się Radio ZET. Wcześniej PKW o włamaniu poinformowała policję i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nad sprawą pracuje także Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie PKW: sekretarz Kazimierz Czaplicki, przewodniczący Stefan Jaworski i wiceprzewodniczący Andrzej Kisielewicz
Członkowie PKW: sekretarz Kazimierz Czaplicki, przewodniczący Stefan Jaworski i wiceprzewodniczący Andrzej Kisielewicz (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d22buoy

PKW zawiadomi o popełnieniu przestępstwa włamania na strony internetowe, a także zawnioskuje o sprawdzenie, czy system komputerowy obsługujący wybory samorządowe nie został rozszczelniony.

Prokuratura od rana czeka na zawiadomienie z PKW. Tego typu przestępstwo musi zostać zgłoszone - nie można sprawy zacząć badać z urzędu. Jeśli zawiadomienie dotrze w środę do prokuratury - śledztwo prawdopodobnie zostanie wszczęte w czwartek.

Atak na strony PKW

d22buoy

ABW otrzymała we wtorek wieczorem informację z PKW o nieuprawnionym dostępie do bazy danych strony internetowej pkw.gov.pl. Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe natychmiast polecił PKW zmianę haseł i zabezpieczenie logowań. Agencja zbiera obecnie materiał dowodowy, który zostanie poddany ocenie formalno-prawnej - podano w komunikacie ABW.

Państwowa Komisja Wyborcza w wydanym w nocy komunikacie wyjaśniła, że jej strona pracuje w innej sieci niż system wyborczy i wyniki wyborów nie są w żaden sposób zagrożone. Zapewnia, że liczenie głosów trwa i odbywa się niezależnie od dostępu do strony www.pkw.gov.pl.

Źródło: Radio ZET, PAP

d22buoy

Podziel się opinią

Share
d22buoy
d22buoy
Więcej tematów