Trwa ładowanie...
d1w3v82

PKW wciąż ma problemy z systemem komputerowym

Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie potrafi uruchomić nowego systemu komputerowego, pomimo kolejnych napraw i testów - informuje RMF FM i dodaje, że wyniki wyborów samorządowych możemy przez to poznać z opóźnieniem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PKW wciąż ma problemy z systemem komputerowym
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1w3v82

RMF FM podaje, że istnieje problem z przesyłaniem danych. System miał pozwolić na to, żeby odwodowe komisje wyborcze mogły wpisać wyniki wyborów, elektronicznie potwierdzić protokoły i przesłać je do komisji rejonowej, okręgowej, a następnie do centrali.

Była to druga symulacja wyborów w systemie informatycznym. Pierwszą Krajowe Biuro Wyborcze przeprowadziło w czwartek. - Od 10 lat przed każdymi wyborami sprawdzamy jakość oprogramowania przed uruchomieniem obsługi informatycznej wyborów. Pierwsze sprawdzenia zawsze wykazują istotne uchybienia. Test się udał, gdyż wykazał duże rozbieżności od stanu pożądanego na 16 listopada. Od czwartku trwa intensywna praca, by te elementy poprawiać - mówił wówczas Romuald Drapiński, który jest wicedyrektorem zespołu prawnego i organizacji wyborów ds. obsługi informatycznej.

System informatyczny zawiódł w czasie wyborów uzupełniających do senatu na początku września.

Państwowa Komisja Wyborcza zapewnia, że system będzie gotowy na czas. Jeżeli jednak problemy się powtórzą, to - jak informuje Drapiński - "jest procedura ręczna". Liczenie głosów będzie wtedy jednak trwało zdecydowanie dłużej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - 30 listopada.

Źródła: RMF FM, PAP

d1w3v82

Podziel się opinią

Share
d1w3v82
d1w3v82
Więcej tematów