PKW odpowiada Hołowni. Chodzi o termin zarządzenia wyborów
Kilka dni temu marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że ogłosi datę wyborów prezydenckich 8 stycznia, tak by kampania wyborcza mogła rozpocząć się jak najwcześniej. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek, że tego dnia marszałek nie może zarządzić wyborów.
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) poinformowała, że marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia 2025 r. Decyzja ta, jak tłumaczy sekretarz PKW Magdalena Pietrzak, ma związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Nawrocki został przyłapany. Fogiel: to temat dla koneserów
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, na spotkaniu z mieszkańcami Rypina, ogłosił, że planuje ogłosić datę wyborów prezydenckich 8 stycznia 2025 r. Jak tłumaczył, chciałby, aby oficjalna kampania wyborcza, zaczęła się jak najwcześniej. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem, kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem opublikowania wydanego przez Marszałka Sejmu postanowienia.
Wątpliwości wokół terminu
Jednocześnie konstytucja stanowi, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni od zakończeniu stanu nadzwyczajnego. Wprowadzony przez rząd, w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej, został zniesiony 16 października 2024 r., okres 90 dni mija więc 14 stycznia 2025 r.
W związku z podnoszonymi wątpliwościami marszałek Sejmu Szymon Hołownia wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem w tej sprawie.
PKW, powołując się na art. 228 ust. 7 Konstytucji, potwierdziła, że wybory mogą być zarządzone dopiero po 14 stycznia 2025 r. Podobne stanowisko PKW wyraziła wcześniej w kontekście przeprowadzanych w toku kadencji na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej, wyborów samorządowych.