Trwa ładowanie...

PKW chce odrzucenia protestu wyborczego PiS. "Wniosek bezpodstawny"

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła wniosek PiS w sprawie powtórnego przeliczenia głosów, oddanych w okręgu nr 75 (Katowice). Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak Sąd Najwyższy.

PKW chce odrzucenia protestu wyborczego PiS. "Wniosek bezpodstawny"Źródło: East News
d1lnj4k
d1lnj4k

- Uznajemy zarzuty zawarte w proteście za bezzasadne i wnosimy o jego oddalenie. Naszym zdaniem nie uprawniają one do powtórnego przeliczenia głosów - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami szef PKW Wiesław Kozielewicz.

Sędzia Kozielewicz podkreśla, że Państwowa Komisja Wyborcza nie ma mocy prawnej odrzucenia wniosków o powtórne przeliczenie głosów, a jedynie wydaje opinię. Jak informuje, Komisja ma do rozpatrzenia wiele protestów wyborczych. - Na dzień wczorajszy protestów było ponad 70. Dzisiaj zaopiniowaliśmy już kilka. Nasza opinia dla SN i tak nie jest wiążąca. Każda sprawa zostanie zaopiniowana przez sędziów Sądu Najwyższego - tłumaczył.

Negatywnie zaopiniowany wniosek PiS dotyczy wyników wyborów do Senatu z okręgu katowickiego. Tam do wyższej izby polskiego parlamentu została wybrana wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD), która uzyskała 50,93 proc. głosów. Tuż za nią uplasował się kandydat PiS Czesław Ryszka (49,07 proc.).

Wrzawa wokół rodziny Beaty Szydło. Stanowcza reakcja prezydenckiego rzecznika

Przewodniczący PKW zaznacza, że nawet jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości w liczeniu głosów, skarga PiS nie musi zostać uwzględniona. - Podstawami do skargi jest naruszenie prawa wyborczego oraz przestępstwo przeciw wyborom. Jeżeli któraś z tych przesłanek zaistnieje, jest podstawa dla dalszych działań. Wówczas sprawa trafia do SN, który uznaje, czy protest był zasadny. Jeśli naruszenie prawa w istotny sposób wpłynęło na wynik wyborów, wówczas można prowadzić dalsze działanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lnj4k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lnj4k
Więcej tematów