Trwa ładowanie...

PKW chce odrzucenia protestu wyborczego PiS. "Wniosek bezpodstawny"

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła wniosek PiS w sprawie powtórnego przeliczenia głosów, oddanych w okręgu nr 75 (Katowice). Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie jednak Sąd Najwyższy.
Share
Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz
Przewodniczący PKW Wiesław KozielewiczŹródło: East News
d2b03wh

- Uznajemy zarzuty zawarte w proteście za bezzasadne i wnosimy o jego oddalenie. Naszym zdaniem nie uprawniają one do powtórnego przeliczenia głosów - oświadczył w rozmowie z dziennikarzami szef PKW Wiesław Kozielewicz.

Sędzia Kozielewicz podkreśla, że Państwowa Komisja Wyborcza nie ma mocy prawnej odrzucenia wniosków o powtórne przeliczenie głosów, a jedynie wydaje opinię. Jak informuje, Komisja ma do rozpatrzenia wiele protestów wyborczych. - Na dzień wczorajszy protestów było ponad 70. Dzisiaj zaopiniowaliśmy już kilka. Nasza opinia dla SN i tak nie jest wiążąca. Każda sprawa zostanie zaopiniowana przez sędziów Sądu Najwyższego - tłumaczył.

d2b03wh

Negatywnie zaopiniowany wniosek PiS dotyczy wyników wyborów do Senatu z okręgu katowickiego. Tam do wyższej izby polskiego parlamentu została wybrana wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka (KW SLD), która uzyskała 50,93 proc. głosów. Tuż za nią uplasował się kandydat PiS Czesław Ryszka (49,07 proc.).

Wrzawa wokół rodziny Beaty Szydło. Stanowcza reakcja prezydenckiego rzecznika

Przewodniczący PKW zaznacza, że nawet jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości w liczeniu głosów, skarga PiS nie musi zostać uwzględniona. - Podstawami do skargi jest naruszenie prawa wyborczego oraz przestępstwo przeciw wyborom. Jeżeli któraś z tych przesłanek zaistnieje, jest podstawa dla dalszych działań. Wówczas sprawa trafia do SN, który uznaje, czy protest był zasadny. Jeśli naruszenie prawa w istotny sposób wpłynęło na wynik wyborów, wówczas można prowadzić dalsze działanie.

d2b03wh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2b03wh

Podziel się opinią

Share
d2b03wh
d2b03wh
Więcej tematów