Trwa ładowanie...
oszustwo

PKO wydało ostrzeżenie: Oszuści za pośrednictwem Facebooka wyłudzają poufne dane bankowe

PKO BP ostrzega swoich klientów przed oszustami. Podszywają się pod znajomych na Facebooku, proszą o niewielką przysługę i przejmują całkowitą kontrolę nad kontami bankowymi.

Share
PKO wydało ostrzeżenie: Oszuści za pośrednictwem Facebooka wyłudzają poufne dane bankowe
Źródło: wp.pl/pkobp.pl
d4jlywj

PKO BP ostrzega przed nowym oszustwem wykorzystującym bankowość elektroniczną. Przestępca włamuje się do cudzego konta na Facebooku i wysyła do znajomych wiadomości z prośbą o dokonanie przelewu na drobną kwotę.
"Nadawca zwykle wyjaśnia, że do dokonania płatności zabrakło mu kilka złotych i prosi znajomego o jej uzupełnienie" czytamy na stronie banku. Oszust wysyła link do strony internetowej, na której można dokonać przelewu. Choć strony wydają się znajome (Przelewy 24, Dotpay, BlueCash, itp.) w rzeczywistości są to fałszywe witryny kontrolowane przez złodziei.
W momencie gdy odbiorca wybiera swój bank zostaje przekierowany na fałszywą stronę do logowania. Ofiara podaje swoje dane, a oszust natychmiast używa ich do zalogowania na rzeczywistej stronie banku. Na fałszywej stronie pojawia się prośba o wprowadzenie kodu jednorazowego w celu autoryzacji przelewu na niewielką kwotę.

"W rzeczywistości podany przez klienta kod przestępca wykorzystuje do zatwierdzenia dyspozycji utworzenia odbiorcy zdefiniowanego, przy użyciu którego może on potem zlecać z rachunku klienta – bez dodatkowej autoryzacji – przelewy na znacznie większe kwoty" czytamy w komunikacie.

d4jlywj

Bank PKO podaje kilka sposobów, które mogą uchronić użytkowników Facebooka przed oszustwem. Po pierwsze należy uważnie sprawdzać poprawność wszystkich adresów stron związanych z płatnościami elektronicznymi, oraz upewniać się, że smsy z kodem potwierdzającym dotyczą zlecanej przez nas operacji. Adres strony banku należy zawsze wpisywać w wyszukiwarkę ręcznie, a nie korzystać z linków.

W przypadku otrzymania linku z podobną prośbą bank apeluje o natychmiastowy kontakt telefoniczny.

d4jlywj

Podziel się opinią

Share
d4jlywj
d4jlywj
Więcej tematów