Trwa ładowanie...
durhvbn

Piza: Krzywa wieża otwarta dla turystów

Wieżę znów można zwiedzać (AFP)


W Pizie ponownie otwarto w sobotę dla zwiedzających słynną krzywą wieżę. Unikalny zabytek renesansowej sztuki był przez 12 lat poddawany skomplikowanym pracom renowacyjnym pod kierunkiem inżyniera polskiego pochodzenia.

durhvbn
durhvbn

Krzywa wieża w Pizie, budowana przez 177 lat, została ukończona w 1350 r. Przez wieki z powodu obsuwania się piaszczystego gruntu, na jakim stanęła, wieża wychylała się coraz bardziej od pionu. Wychylenie stało się jednak tak duże, że groziło zawaleniem budowli.

Wieżę zamknięto dla zwiedzających w styczniu 1990 r. Prace renowacyjne polegały na jej podbudowaniu, wyprostowaniu o kilka stopni i wzmocnieniu na tyle, by mogła przetrwać dalszych 300 lat. Grupą specjalistów kierował mieszkający na stałe we Włoszech inżynier polskiego pochodzenia prof. Michał Jamiołkowski. Renowacja wieży w Pizie kosztowała 25 mln dolarów.

W dniu ponownego udostępnienia turystom wstęp do wieży jest darmowy, ale później będzie kosztował 15 euro.

Wieża w Pizie ma wysokość 55,2 m od strony północnej i 54,5 m od strony południowej. Jej wychylenie od pionu obliczane jest na 2,26 m. Jest to cylindryczna wieża z marmuru o sześciu piętrach kolumnadowych. Na jej szczyt prowadzą 293 stopnie. (kar)

durhvbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
durhvbn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj