Piwnice Muzeum Zamkowego w Malborku udostępnione turystom
Muzeum Zamkowe w Malborku, po raz pierwszy w swojej historii, udostępni turystom zamkowe piwnice. Renowacja i adaptacja tych pomieszczeń trwała dwa lata.
Jak poinformowała wicedyrektor Muzeum Zamkowego Beata Stawarska, uroczyste otwarcie piwnic odbędzie w sobotę. Goście będą mogli zwiedzić 940 metrów kwadratowych odnowionych średniowiecznych piwnic znajdujących się pod skrzydłem zachodnim Zamku Średniego, w którym ulokowany jest m.in.: Wielki Refektarz.
- Po raz pierwszy w historii naszego muzeum udostępnimy zwiedzającym piwnice, a są one tym cenniejsze, że - w przeciwieństwie do pozostałych pomieszczeń zamku, które były wielokrotnie przebudowywane czy odbudowywane, piwnice w większości są oryginalne - średniowieczne - powiedziała Stawarska.
Jak dodała wicedyrektor, przygotowanie pomieszczeń do udostępnienia zwiedzającym wymagało bardzo długich i skrupulatnych prac. - Zaczęliśmy od przebudowy systemu odprowadzającego wody deszczowe z dziedzińca Zamku Średniego: trzeba było go tak przerobić, by woda cieknąca z dachów nie zbierała się w pobliżu murów i nie powodowała ich ustawicznego podmakania. Gdy to się udało, przeprowadziliśmy konserwację murów oczyszczając cegły, uzupełniając ubytki itp. Potem przyszedł czas na adaptację pomieszczeń - powiedziała Stawarska.
Wicedyrektor wyjaśniła, że część zamkowych piwnic była oryginalnie dwupoziomowa - wysokie pomieszczenie dzielił na dwa poziomy drewniany strop. W czasie adaptacji w niektórych pomieszczeniach przywrócono strop, w innych zdecydowano się wyeksponować piwnicę w całej okazałości.
Część odnowionych piwnicznych pomieszczeń muzeum chce przeznaczyć na cele komercyjne: sklep muzealny oraz winiarnię. Reszta podziemnych sal służyć będzie do celów ekspozycyjnych. - Będą to wystawy czasowe, ze względu na specyficzne warunki - chłód i wilgoć, żadnych eksponatów nie można tam ulokować na stałe - wyjaśniła Stawarska.
Prace przy osuszeniu i renowacji piwnic kosztowały muzeum ponad sześć mln zł. Pieniądze te pochodziły z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego - funduszy przeznaczonych dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej i stanowiących dodatkowe źródła bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
W sumie Muzeum Zamkowe otrzymało z tego źródła 17 mln zł. Poza pracami służącymi udostępnieniu piwnic, z pieniędzy tych opłacana jest naprawa dachów i strychów oraz elewacji zachodniego skrzydła Zamku Średniego. Prace mają zakończyć się z końcem przyszłego roku.