Trwa ładowanie...
d2o5bl0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pisarz Yasar Kemal zmarł w wieku 92 lat

Turecki pisarz Yasar Kemal, uważany za uosobienie literatury tureckiej, zmarł w sobotę w szpitalu w wieku 92 lat - poinformowała turecka CNN. Kemal od połowy stycznia cierpiał na problemy oddechowe, miał też arytmię serca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Yasar Kemal
Yasar Kemal (PAP/EPA, Fot: TOLGA BOZOGLU)
d2o5bl0

Wybitny prozaik kurdyjskiego pochodzenia był najbardziej znanym pisarzem tureckim do czasu przyznania literackiej Nagrody Nobla Orhanowi Pamukowi.

W swojej twórczości poruszał tematykę wiejską, bohaterami czyniąc ludzi ubogich, lecz prawych. Sięgał do folkloru i opracowywał literacko stare tureckie opowieści. Przypisuje się mu odrodzenie literackiego języka tureckiego, oczyszczonego przez Ataturka z naleciałości perskich i arabskich, do którego wniósł wiele słów z języka potocznego.

Uznanie zdobył powieścią "Ince Memed" (Mały Memed, t. 1-2 1955-69) o sławnym rozbójniku tureckim, którą przełożono na wiele języków i za którą był nominowany do Nobla. W 1997 roku uhonorowano go Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich.

d2o5bl0

Po polsku ukazała się "Legenda tysiąca byków" (1983) o ginącej kulturze anatolijskich koczowników oraz opowiadania w antologii "Rajski statek" (1976).

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d2o5bl0

d2o5bl0
d2o5bl0
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów