Trwa ładowanie...

Pisarz Yasar Kemal zmarł w wieku 92 lat

Turecki pisarz Yasar Kemal, uważany za uosobienie literatury tureckiej, zmarł w sobotę w szpitalu w wieku 92 lat - poinformowała turecka CNN. Kemal od połowy stycznia cierpiał na problemy oddechowe, miał też arytmię serca.

Share
Pisarz Yasar Kemal zmarł w wieku 92 lat
Źródło: PAP/EPA, Fot: TOLGA BOZOGLU
d11d6zw

Wybitny prozaik kurdyjskiego pochodzenia był najbardziej znanym pisarzem tureckim do czasu przyznania literackiej Nagrody Nobla Orhanowi Pamukowi.

W swojej twórczości poruszał tematykę wiejską, bohaterami czyniąc ludzi ubogich, lecz prawych. Sięgał do folkloru i opracowywał literacko stare tureckie opowieści. Przypisuje się mu odrodzenie literackiego języka tureckiego, oczyszczonego przez Ataturka z naleciałości perskich i arabskich, do którego wniósł wiele słów z języka potocznego.

Uznanie zdobył powieścią "Ince Memed" (Mały Memed, t. 1-2 1955-69) o sławnym rozbójniku tureckim, którą przełożono na wiele języków i za którą był nominowany do Nobla. W 1997 roku uhonorowano go Nagrodą Pokojową Księgarzy Niemieckich.

Po polsku ukazała się "Legenda tysiąca byków" (1983) o ginącej kulturze anatolijskich koczowników oraz opowiadania w antologii "Rajski statek" (1976).

d11d6zw

Podziel się opinią

Share
d11d6zw
d11d6zw
Więcej tematów