Trwa ładowanie...
d1hsi8r
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rosja

Pisarz Fazil Iskander nie żyje

• Fazil Iskander, pisarz abchaski tworzący w języku rosyjskim, zmarł w niedzielę w wieku 87 lat
• Prozaik i poeta, uznawany był za klasyka literatury radzieckiej i rosyjskiej
• Jego książki znane są również w polskich przekładach
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fazil Iskander i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew
Fazil Iskander i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew (commons.wikimedia.org)
d1hsi8r

Jak powiedział agencji TASS pisarz Siergiej Szargunow, Iskander zmarł po długiej chorobie.

Fazil Iskander urodził się 6 marca 1929 roku w Suchumi. Po studiach pracował jako dziennikarz, zadebiutował w 1957 roku tomem poezji "Ścieżki górskie".

W swojej twórczości, pełnej liryzmu i humoru, czerpał z abchaskiego folkloru i sięgał po wątki autobiograficzne. Najbardziej znanym jego dziełem jest cykl nowel "Sandro z Czegemu", nawiązująca do powieści łotrzykowskiej opowieść o losach i przygodach głównego bohatera oraz życiu wsi Czegem.

d1hsi8r

Iskander był również poetą. Popularność zdobyły także jego książki dla dzieci.

W 1979 był w gronie pisarzy, którzy wzięli udział w wydaniu bez zgody cenzury almanachu literackiego "Metropol".

Jego twórczość przełożono na wiele języków; po polsku ukazały się m.in. "Sandro z Czegemu", "Półkozic", "Letni dzień", "Drzewo dzieciństwa".

d1hsi8r

Podziel się opinią

Share

d1hsi8r

d1hsi8r
Więcej tematów