Trwa ładowanie...
d4b1501

PiS zgłasza nowego kandydata do Trybunału Konstytucyjnego. To prof. Jakub Stelina

Prof. Jakub Stelina opiniował sądowe ustawy dla resortu Zbigniewa Ziobry. Kierował wydziałem Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Podał się do dymisji, gdy jego wydział krytykował zmiany w sądach. Kandydatura może mieć związek z żądaniami koalicjantów PiS, którzy oczekują dodatkowych stanowisk dla swoich ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Jakub Stelina został nowym kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego
Prof. Jakub Stelina został nowym kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego (East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
d4b1501

Nowym kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego został prof. Jakub Stelina - podaje PAP powołując się na źródła zbliżone do klubu PiS. Informację potwierdziła Onetowi rzecznika PiS Anita Czerwińska. Na 15.30 zaplanowano posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i spraw człowieka. Ma wtedy zostać zaopiniowany wniosek ws. wyboru na stanowisko sędziego TK.

Według dziennikarza RMF FM Tomasza Skorego Stelina kandyduje też do Izby Pracy Sądu Najwyższego. Około godziny 13:30 miało rozpocząć się głosowanie nad jego rekomendacją.

Stelina jest specjalistą prawa pracy. Opiniował sądowe ustawy dla ministerstwa sprawiedliwości. Był doktorantem Lecha Kaczyńskiego. W latach 2012-2018 kierował wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Nie chciał podpisać się pod listem innych dziekanów, którzy protestowali przeciw ograniczeniu niezależności sądownictwa. Podał się do dymisji, gdy jego wydział skrytykował zmiany w sądach.

d4b1501

W środę kilkudziesięciu posłów PiS odmówiło poparcia kandydatury Roberta Jastrzębskiego. Została ona wycofana i nie będzie rozpatrywana. Wcześniej rekomendację otrzymała Elżbieta Chojna-Duch, ale nie została zgłoszona.

Kandydatura Steliny może mieć związek z żądaniami koalicjantów PiS, o których informowała "Gazeta Wyborcza". Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro mieli domagać się własnych wojewodów i wiceministrów. Sprawa ma związek z nową umową koalicyjną w Zjednoczonej Prawicy. Bez posłów Solidarnej Polski i Porozumienia partia Jarosława Kaczyńskiego może mieć problem z przegłosowaniem ustaw. Jednym z ustępstw miało być wycofanie projektu ustawy o zniesieniu 30-krotności składek ZUS.

Źródło: Onet.pl/"Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4b1501

Podziel się opinią

Share
d4b1501
d4b1501
Więcej tematów