Trwa ładowanie...
d2wea1w

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Ryszard Terlecki: PiS ma nowego kandydata

- Nowy kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego jest już ustalony - ujawnił w rozmowie z dziennikarzami Ryszard Terlecki. Jak przekazał szef klubu parlamentarnego PiS "ta osoba nie jest raczej kojarzona z obozem Zjednoczonej Prawicy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryszard Terlecki (szef klubu parlamentarnego PiS)
Ryszard Terlecki (szef klubu parlamentarnego PiS) (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d2wea1w

Prawo i Sprawiedliwość już dwukrotnie wycofało swoje kandydatury na nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Najpierw zrezygnowano z Elżbiety Chojny-Duch, a w środę z Roberta Jastrzębskiego. - Osoby, które podpisały się pod jego kandydaturą, wycofały swoje poparcie - poinformował szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Zaskoczony tą decyzją był sam wicemarszałek z ramienia PiS. Ryszard Terlecki w rozmowie z TVN24 przyznał wprost, że nie zna powodów wycofania kandydatury Jastrzębskiego. Dodał, że "z tego, co się orientuje" nowy kandydat na sędziego TK "jest już ustalony". Nazwiska jednak nie ujawnił.

Szef klubu parlamentarnego PiS wyjaśnił także, że jest już za późno, aby formalnie zgłosić nową kandydaturę. - Dopiero przy następnym posiedzeniu będzie można to przeprowadzić - mówił Terlecki. Na razie nie ustalono terminu kolejnego posiedzenia niższej izby parlamentu. Przybliżył go nieco szef CIS.

d2wea1w

- Procedura zgłoszenia kandydata na członka TK zostanie ponowiona. Termin zgłoszeń zostanie przedstawiony przez Marszałek Sejmu najpewniej w tym tygodniu" - przekazał w środę Adam Grzegrzółka.

Formalnie kadencje trzech ustępujących sędziów Trybunału Konstytucyjnego kończą się 3 grudnia. W ich miejsce PiS zgłosił formalnie dwie kandydatury: Stanisława Piotrowicza oraz Krystynę Pawłowicz. Przesłuchanie byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości przed Komisją Praw Człowieka i Sprawiedliwości zaplanowano na środowe popołudnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wea1w

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

d2wea1w

Podziel się opinią

Share
d2wea1w
d2wea1w
Więcej tematów