Trwa ładowanie...
d1qal7w
pis

PiS zdecydowało: nie poprze Tuska na szefa Rady Europejskiej

Komitet polityczny PiS podjął uchwałę, zgodnie z którą Polska nie może poprzeć Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Partia ma własnego kandydata - Jacka Saryusza-Wolskiego, który zdaniem ministra spraw zagranicznych gwarantuje "bezstronność".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d1qal7w

Waszczykowski podkreślił, że Saryusz-Wolski daje "rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który był "jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

- Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej - podkreślił Waszczykowski i dodał, że że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny".

Stanowisko PiS w tej sprawie było znane od dłuższego czasu. Teraz jednak jest już oficjalna uchwała. Jak informuje PAP, PiS zobowiązuje w niej premier Beatę Szydło i rząd, by nie zgłaszali kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję.

d1qal7w

Dzień wcześniej europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział, że rząd zgłosi najprawdopodobniej Saryusza-Wolskiego na stanowisku szefa RE. - Myślę, że od tej decyzji dzielą nas dni, albo godziny - stwierdził w TVN24. O kandydaturze polityka PO jako pierwszy napisał "Financial Times".

Jarosław Kaczyński wiele razy w ostatnich tygodniach podkreślał, że Tusk nie może zostać wybrany na następna kadencję. W Radiu Wrocław prezes PiS stwierdził, iż „jego środowisko polityczne zawsze było za tym, żeby popierać Polaków, ale jeżeli ktoś, kto jest Polakiem i pełni wysoką funkcję w Unii Europejskiej, opowiada się za rozwiązaniami, które dla Polski są skrajnie szkodliwe np. pół miliona euro kary za każdego nieprzyjętego uchodźca, to w jego przekonaniu poprzeć takiej kandydatury nie można”. - Uważam, że w takiej sytuacji nie można popierać Donalda Tuska, tym bardziej, że są także i inne tego stanowiska przesłanki, o których tutaj nie będę mówił - stwierdził Kaczyński.

Nowego szefa Rady Europejskiej poznamy najprawdopodobniej na szczycie 9-10 marca. Donald Tusk jest na razie jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

d1qal7w

Podziel się opinią

Share

d1qal7w

d1qal7w
Więcej tematów