Trwa ładowanie...

PiS zaciera ręce. Najnowszy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w maju, PiS mogłoby liczyć na 36 proc. - wynika z sondażu Kantar Public. Druga na podium PO otrzymałaby 22 proc. głosów. Poza Sejmem znalazłaby się m.in. Nowoczesna.
Share
W sondażu Kantar Public notowania PiS utrzymały się na niezmienionym poziomie
W sondażu Kantar Public notowania PiS utrzymały się na niezmienionym poziomieŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d24t7g3

W sondażu Kantar Public próg wyborczy przekroczyły jeszcze SLD (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.).

Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się: Nowoczesna (4 proc.), PSL (4 proc.), Partia Wolność (2 proc.) i Partia Razem (2 proc.).

   kantar public
Źródło: kantar public

Na tle poprzedniego miesiąca notowania PiS utrzymały się na niezmienionym poziomie. O 1 punkt proc. spadło poparcie dla PO, SLD, Kukiz'15, Partii Wolność i Nowoczesnej. Poprawę notowań odnotowały PSL i Partia Razem, które zyskały po 1 punkcie proc.

d24t7g3

O 4 punkty proc. wzrósł odsetek wyborców niezdecydowanych. Spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach, 19 proc. nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddałoby głos.

Większość pójdzie do wyborów

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 proc., że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (12 proc. raczej nie, 16 proc. zdecydowanie nie), a 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 11-16 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1032 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

d24t7g3

Inna pracownia, inny wynik

Przypomnijmy, w badaniu CBOS zaledwie sprzed trzech dni, PiS zaliczyło spadek - i to o 6 punktów proc. Powody do zadowolenia miała z kolei PO, której notowania wzrosły o 3 punkty proc. (zdobyła 19 proc. głosów).

Kukiz'15 uzyskał 10 proc. poparcia, SLD - 6 proc., a PSL - 5 proc.

Również w tym sondażu poza Sejmem znalazła się Nowoczesna (4 proc.). Słabe wyniki ugrupowania wiązane są z odejściem posłanek Joanny Scheuring-Wielgus i Joanny Schmidt, a także założyciela partii - Ryszarda Petru.

d24t7g3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Joanna Schmidt o swoim odejściu z Nowoczesnej

d24t7g3

Podziel się opinią

Share
d24t7g3
d24t7g3
Więcej tematów