PiS z tarczą, opozycja na tarczy. Burzliwe obrady sejmowej komisji

Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki opozycji do projektu o SN. Pozytywnie zaopiniowała zaś poprawki PiS. Po zakończeniu blokowych głosowań obrady komisji zamknięto ok. godz. 0.30 w nocy.

PiS z tarczą, opozycja na tarczy. Burzliwe obrady sejmowej komisji
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara

Kłótnie, przekrzykiwania, śpiewanie hymnu czy skandowanie antyrządowych haseł. Po kilku godzinach słownych utarczek sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła obrady. Ostatecznie wszystkie 1300 poprawek do projektu PiS ustawy o SN, które zgłaszała opozycja, zostało odrzuconych w jednym głosowaniu. Zatwierdzono natomiast wszystkie poprawki partii rządzącej.

Poprawki zaproponowane przez prezydenta Andrzja Dudę również zostały pozytywnie zarkomendowane. Chodzi między innymi o to, by regulamin Sądu Najwyższego określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości. Prezydent ma też wskazywać sędziów SN, którzy pozostaną w tym gremium po wejściu w życie nowej ustawy. Zostanie wydłużone z 14 do 30 dni vacatio legis. Kolejna poprawka zakłada wybór przez Sejm członków KRS większością 3/5 głosów.

Szef komisji Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości, zamykając obrady powiedział, że opozycja chciała zastosować wszystkie środki, włącznie z przemocą, by sparaliżować prace komisji. Dodał, że poprawki będą w czwartek głosowane na forum Izby. - Tu chodzi tylko o zaopiniowanie - mówił.

Opozycja przyjęła to okrzykami: "ORMO, ZOMO, cenzura", "Nie ma zgody na takie metody". "Wprowadzacie dyktaturę pana Kaczyńskiego" - m.in. takie słowa padły w sali obrad.

Część przedstawicieli opozycji otoczyła stół prezydialny. Zapowiedzieli, że będą tam stać, aż przewodniczący zarządzi reasumpcję głosowań. - Pan zachowuje się jak poseł czasów stalinowskich - mówił Borys Budka PO do Stanisława Piotrowicza z PiS. - To wy naruszacie porządek. Łamiecie konstytucję - ripostował Marek Suski z PiS.

O 15.30 rozpocznie się blok głosowań, w którym odbędzie się między innymi trzecie czytania poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

ustawaprawosejm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (433)