PiS wycofał zgłoszenie do Europejskiej Partii Ludowej
Prawo i Sprawiedliwość wycofało swoje zgłoszenie do Europejskiej Partii Ludowej (EPP) - poinformował szef PiS Jarosław Kaczyński. Nie możemy być w partii, która popiera obecny projekt Traktatu Konstytucyjnego i której niektórzy członkowie popierają Erikę Steinbach - wyjaśnił Kaczyński.
Szef PiS powiedział, że choć decyzja o wycofaniu się z przystąpienia do EPP jest trudna i dla partii niewygodna, uważają że "trzeba ją podjąć w imię ogólnopolskiego interesu".
Jako powody decyzji swej partii, Kaczyński wymienił fakt, że EPP popiera obecny projekt konstytucji unijnej, który - jego zdaniem - stoi w sprzeczności z interesami Polski.
"A poza tym, byliśmy zmuszeni ostro postawić kwestię pani Steinbach i nowej polityki niemieckiej w sprawach związanych z historią" - dodał szef PiS.
W stosunkach PiS z EPP kontrowersje budzi sprawa poparcia "wielu znaczących polityków CDU" dla działań Eriki Steinbach szefowej Niemieckiego Związku Wypędzonych zmierzających do powołania Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie.
"Zawsze w naszym środowisku politycznym ocenialiśmy bardzo sceptycznie pewien specyficzny sposób dokonywania pojednania polsko - niemieckiego. Taki amnezyjny sposób dokonywania pojednania poprzez zapominanie o tym, co się w Polsce działo" - powiedział Kaczyński.
Dodał, że bardzo wyraźnie powiedzieli szefowi EPP, iż "albo akceptacja dla tego rodzaju politycznego awanturnictwa i neonacjonalizmu w najgorszym wydaniu, ujętego w kategoriach wykorzystywania europejskiej poprawności politycznej, albo też nasze w tym wszystkim uczestnictwo".
EPP zrzesza partie centroprawicowe w krajach członkowskich i krajach kandydujących do UE. W 626-osobowym Parlamencie Europejskim EPP ma 234 deputowanych i jest najliczniejszym ugrupowaniem. W Polsce należą do niej Sronnictwo Konserwatywno- Ludowe - Ruch Nowej Polski (SKL-RNP) i Ruch Społeczny (RS). Obserwatorem oczekującym na przyjęcie jest Platforma Obywatelska.