Trwa ładowanie...

PiS wycofa przepisy ułatwiające polowanie? Kaczyński nie odpuści myśliwym

Jarosław Kaczyński słynie z tego, że nie pała miłością do myśliwych. Spekuluje się, że PiS zaczął rozważać wycofanie przepisów ułatwiających polowania, bo chce tego prezes partii.

Share
PiS wycofa przepisy ułatwiające polowanie? Kaczyński nie odpuści myśliwym
Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d193k7z

W połowie grudnia 2015 roku Sejm przyjął specjalną ustawę. Nowe prawo łowieckie powstało by walczyć z chorobą atakującą dziki i trzodę chlewną. Znalazły się w niej dwa przepisy korzystne dla myśliwych.

Pierwszy przewiduje karę grzywny dla osoby, która „umyślnie utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania". Druga uzależnia odstrzały w rezerwatach i parkach narodowych od decyzji Polskiego Związku Łowieckiego. Zmiany miały pomóc w polowaniu na przenoszące ASF dziki, ale prawdopodobnie wycofa się z nich PiS, podaje dziennik Rzeczpospolita. Dlatego, że, jak podaje gazeta, "nie wiedział o nich" Jarosław Kaczyński.

ZOBACZ TAKŻE: Żubry do odstrzału. Ekolodzy kontra Lasy Państwowe

Apel o przywrócenie dawnych prezpisów

W ubiegłym tygodniu apel w sprawie przywrócenia poprzedniego brzmienia przepisów prawa łowieckiego przyjął Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, w którym zasiada kilku posłów PiS. Jarosław Kaczyński znany jest z tego, że sprzeciwia się polowaniom. „Nienawidzę polowań i kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy znajdują przyjemność w zabijaniu zwierząt i przypatrywaniu się, jak one zdychają" – mówił w wywiadzie dla „Życia Warszawy" w 1996 r.

Decyzja o przywróceniu poprzednich przepisów już zapadła?

Członek Zespołu Przyjaciół Zwierząt Grzegorz Puda z PiS, w odpowiedzi na pytanie, czy decyzja o przywróceniu poprzedniego brzmienia przepisów już zapadła, odpowiedział dziennikowi, że "istnieje taka możliwość".
- Jednak nie było jeszcze na ten temat dyskusji w klubie – zaznacza.
Szef Zespołu Przyjaciół Zwierząt potwierdza – Krzysztof Czabański przedstawił nasze stanowisko prezesowi w ubiegły czwartek, w czasie głosowań nad budżetem. Uzyskałem nieoficjalną informację, że jest poparcie dla tego postulatu – przekonuje Paweł Suski.

d193k7z

Termin wprowadzenia poprawek

Zdaniem Suskiego PiS może próbować przeprowadzić zmiany już w przyszłym tygodniu. Wtedy w Sejmie ma się odbyć drugie czytanie dużej nowelizacji prawa łowieckiego.

Anna Paluch z PiS, szefowa podkomisji zajmującej się tą ustawą, mówi, że nic nie wie o ewentualnych poprawkach przywracających wcześniejsze brzmienie dwóch przepisów. Ale nie wyklucza, że jeszcze się pojawią. – Jesteśmy na etapie sprawozdania podkomisji. Czekają nas jeszcze połączone posiedzenie dwóch komisji, drugie, trzecie czytanie i Senat. Jesteśmy na wstępnym etapie prac i wiele może się zdarzyć – wylicza.

d193k7z

Podziel się opinią

Share
d193k7z
d193k7z
Więcej tematów