Trwa ładowanie...

PiS przelicytował ws. Donalda Tuska. Najnowszy sondaż

Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej wbrew polskiemu rządowi zwiększył szansę byłego premiera w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Kolejny sondaż wskazuje na jego wygraną.

PiS przelicytował ws. Donalda Tuska. Najnowszy sondażŹródło: PAP/EPA
d14kawq

W sondażu przeprowadzonym na panelu Ariadna dla "Dziennika Gazety Prawnej" badani odpowiadali na pytanie "Na ile zgadzasz się ze stwierdzeniem: Donald Tusk po wyborze na drugą kadencję przewodniczącego RE ma większe szanse by wygrać wybory prezydenckie w Polsce". "Zgadzam się" - odpowiedziało 44 proc. respondentów, "nie zgadzam się" - 31 proc., a 25 proc. stwierdziło: "trudno powiedzieć".

Najbardziej optymistycznie szanse Tuska oceniają najmłodsi - 38 proc. z grupy wiekowej 18-24 lata, najmniej (51 proc.) zaś ci, którzy mają 35-44 lata.

Polacy proszeni byli również o komentarz do stwierdzenia: "Donald Tusk dobrze reprezentuje interesy Polski w UE". Tu wynik jest jeszcze lepszy dla byłego premiera. "Zgadzam się" - odpowiedziało 52 proc. badanych, "nie zgadzam się" - 28 proc. Co piąty badany stwierdził: "trudno powiedzieć".

d14kawq

Badanie zostało przeprowadzone 14-18 kwietnia metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1065 dorosłych Polaków.

Złota seria Tuska

To nie pierwsze badanie, które prognozuje wygraną Tuska w wyborach prezydenckich. Z kwietniowego sondażu Instytutu Badań Pollster dla SE.pl i Nowej TV wynikało, że Tusk pokonałby Andrzeja Dudę 49 do 39 proc. Podobny wniosek płynął z marcowego badania IPSOS dla OKO.press. Tu różnica była minimalna, ale Polacy również postawili na Tuska.

W rzeczywistości nie wiadomo, czy przewodniczący Rady Europejskiej zdecyduje się na kandydowanie. Jego kadencja na unijnym stanowisku skończy się rok przed wyborami w Polsce.

d14kawq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14kawq
Więcej tematów