Trwa ładowanie...
d1taxf8

PiS przegrywa z KE. Ale dostanie tyle samo mandatów

Koalicja Europejska może liczyć na 39,3 proc. głosów, PiS - na 38,3 - wynika z danych zebranych przez Kantar Public na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Taki wynik w wyborach oznaczałby po 24 mandaty dla obu ugrupowań. Pozostałe 4 przypadłyby Wiośnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS traci prowadzenie w sondażach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego
PiS traci prowadzenie w sondażach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (East News, Fot: Jacek Domiński)
d1taxf8

Dane opierają się na wynikach czterech sondaży przeprowadzonych przez krajowe instytuty badawcze w ciągu ostatniego miesiąca i uznanych za Kantar Public za wiarygodne. Zaktualizowane dane pojawią się dwukrotnie w kwietniu i trzykrotnie w maju na stronie Parlamentu Europejskiego.

Z sondaży przeprowadzonych w Polsce wynika, że różnica między Koalicją Europejską a PiS mieści się w granicach błędu statystycznego. Poza tymi ugrupowaniami próg wyborczy przekracza jedynie Wiosna (6,5 proc.), co kształtuje podział mandatów w proporcjach 24-24-4.

   Infogram
(Infogram)

Kukiz'15 pod progiem

Według Kantar Public pod progiem znalazły się Kukiz '15 - 4,4 proc., Koalicja Propolska - 3,1 proc i Lewica Razem - 2,3 proc.

d1taxf8

Pracownia przeanalizowała też sondaże z innych krajów. Prognozy dają zwycięstwo Europejskiej Partii Ludowej, do której należą PO i PSL. Formacja w skali całej UE może liczyć na 26,5 proc. miejsc w Parlamencie Europejskim. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, do których należy PiS mogą z kolei uzyskać 53 mandaty, czyli 7,5 proc. foteli w Strasburgu.

Zobacz także: Robert Biedroń broni Rabieja. Atakuje polityków KE

Czytaj też: Partner Biedronia na listach wyborczych. "Hipokryzja?" pyta Dworczyk
Nowy sondaż. Ogromne zainteresowanie Polaków wyborami do Europarlamentu

Masz news, ciekawe zdjęcie lub film? Prześlij nam na dziejesie.wp.pl!

d1taxf8

Podziel się opinią

Share
d1taxf8
d1taxf8