PiS: powstaje think-tank zajmujący się polityką zagraniczną
Politycy PiS i eksperci współpracujący z tą partią zakładają fundację "Dyplomacja i polityka", think-tank zajmujący się polityką zagraniczną - powiedział poseł Krszysztof Szczerski.
Wśród założycieli są, obok Szczerskiego m.in. kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński i europoseł PiS Ryszard Legutko. Debacie przysłuchiwał się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie zabrał jednak głosu. - Jest dla mnie czymś niesłychanie cennym, że mogę posłuchać, a nie muszę mówić - wyjaśnił.
Fundacja - jak tłumaczy Szczerski - ma "prowadzić konserwatywną refleksję nad polityką zagraniczną"; priorytetami ma być polityka europejska i transatlantycka. Think-tank ma wydawać biuletyn z analizami oraz organizować debaty. Szczerski zapowiedział, że w radzie programowej znajdą się także naukowcy z zagranicy.
W sobotę politycy PiS i eksperci uczestniczyli w debacie poświęconej przyszłości strefy euro w ramach cyklu "Jakie elity dla Rzeczypospolitej", który organizuje Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej.
- Kryzys (Unii Europejskiej) nie jest tylko finansowy, polityczny. To jest kryzys legitymizacji. Europa jako projekt zawierał obietnicę: dobrobytu, zawieszenia geopolityki, równouprawnienia państw. Do wielu Europejczyków zaczyna docierać, że nie będzie spełniona - mówił prof. Zdzisław Krasnodębski.
Poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zaznaczył, że kryzys prowadzi do tego, że UE zmierza w niedemokratycznym kierunku; kilka najsilniejszych państw chce decydować o polityce wewnętrznej pozostałych krajów. Dodał, że warto rozważyć pomysł powrotu wspólnej waluty rozliczeniowej zamiast euro w obecnym kształcie. Odnosząc się do unijnego paktu fiskalnego (który zwiększa dyscyplinę w finansach publicznych państw strefy euro), Waszczykowski mówił, że "ten, kto ma władzę nad budżetem, może decydować m.in. o bezpieczeństwie i modernizacji kraju" i w ten sposób kraje przekazują swoje uprawnienia zewnętrznym decydentom. - W tym kierunku zmienia się UE i na ten kierunek nie możemy się zgodzić - zaznaczył.
Europoseł PiS Konrad Szymański ocenił, że mamy do czynienia z "oświeconym dyktatem ekspertów z Brukseli", którzy dyktują politykom rozwiązania gospodarcze. Mówił też, że kryzys w strefie euro pokazał, że kraje UE są oddalone od siebie gospodarczo znacznie bardziej, niż się wydawało w trakcie tworzenia wspólnej waluty. - Wspólnego rynku warto bronić, jeżeli jest wstanie nam zapewnić równe prawa do konkurencji - ocenił. Szymański zwrócił uwagę, że w Polsce próbuje się uśpić dyskurs nt. Unii, mówiąc o pieniądzach, które płyną do nas z Brukseli, a przemilczając jak wiele Polska wpłaca w ramach składki członkowskiej.
Krzysztof Szczerski powiedział, że "to, co się dziś wyłania, to świat po Unii". Argumentował, że w Unii panuje daleko idący kryzys demokracji. Obywatele - jego zdaniem - stracili wiarę w swój wpływ na jej działanie, nie mają wpływu na podział płaconych przez nich podatków. - Jestem przekonany, że idea wspólnoty europejskiej przetrwa obecny kryzys. Unia dnia codziennego jest zakorzeniona tak mocno, że nawet kraje, które kontestują nie zdecydują się na powrót do stanu sprzed wspólnoty - powiedział.
W UE - zdaniem Szczerskiego - występuje problem psucia prawa, są omijane traktaty europejskie, czego przykładem są rozwiązania przyjęte w pakcie fiskalnym. - Zdolność ingerowania w budżety krajów członkowskich złożono w ręce anonimowych urzędników. To jest tworzenie władzy sierocej, bez dysponenta - powiedział. Szczerski uznał, że Polska powinna uczestniczyć w budowaniu "kontrwagi" dla państw, które chcą stworzyć rdzeń UE wokół euro. Ze Szczerskim zgodził się prof. Gliński. - Trzeba przeciwstawiać się niemądrej koncepcji, która jest związana z interesami (niektórych państw) - powiedział.