PolskaPiS poszedł na "ogromne ustępstwa wobec prezydenta"? Mazurek: ta rozmowa dobrze wróży

PiS poszedł na "ogromne ustępstwa wobec prezydenta"? Mazurek: ta rozmowa dobrze wróży

PiS poszedł na "ogromne ustępstwa wobec prezydenta"? Mazurek: ta rozmowa dobrze wróży
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński
06.10.2017 21:13

PiS poszedł na ogromne ustępstwa, jeśli chodzi o prezydenckie projekty dotyczące SN i KRS; piątkowa rozmowa dobrze wróży, wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

O jakie ustępstwa chodzi rzeczniczce PiS? - Zgodziliśmy się na wybór członków KRS 3/5 głosów, na wyeliminowanie roli ministra sprawiedliwości, na to że KRS będzie wybierany ponadpartyjnie - tłumaczyła. Ponadpartyjny wybór członków KRS większością 3/5 głosów i kwestia przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego - te dwie sprawy Andrzej Duda, podczas rozmowy z prezesem PiS, określił jako "warunki brzegowe", które muszą być spełnione. O zbyt dużej władzy ministra sprawiedliwości w kontekście ustaw o SN i KRS mówił, gdy ogłosił swoje projekty ustaw.

Beata Mazurek potwierdziła to, co mówili wcześniej rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński i Jarosław Kaczyński: PiS "z całą pewnością" będzie prezydentowi przedstawiać poprawki do projektów. Dopytywana, kiedy Prawo i Sprawiedliwość może je zgłosić, odparła, że w najbliższym czasie.

Trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa zakończyło się ok. godziny 19. Rozmowa trwała dwie godziny i dotyczyła m.in. prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które w ubiegłym tygodniu trafiły do marszałka Sejmu. Prezes PiS mówił, że zasada "jeden poseł-jeden głos" w wyborze członków KRS jest niezgodna z konstytucją.

- Wydaje się, że jesteśmy blisko porozumienia. Ta rozmowa dobrze wróży przyszłości reformy wymiaru sprawiedliwości - oceniła rzeczniczka PiS.

Zdaniem szefa kancelarii prezydenta "spotkanie przybliżyło do wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji zmian w sądownictwie, niewykraczających poza pole zakreślone w projektach ustaw przesłanych do Sejmu przez prezydenta". Szczerski dodał, że w niedługim czasie rozmowy pomiędzy politykami będą kontynuowane, "po ocenie przez prezydenta ostatecznych projektów, które będą proponowane przez większość sejmową".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (44)
Zobacz także