PiS ostro utnie świadczenia esbeków. Kukiz'15: co z emeryturami ich ofiar?
Według danych MSWiA emerytury byłych funkcjonariuszy SB przekraczają 18,5 tysiąca złotych. Rząd PiS chce, żeby byli pracownicy Służby Bezpieczeństwa PRL dostali maksymalnie 2130 złotych emerytury lub 1610 złotych renty.
12.07.2016 | aktual.: 12.07.2016 21:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Całościowo oszczędności sięgną 135 mln rocznie. Mam nadzieję, że dziejowej sprawiedliwości stanie się zadość - powiedziała w Sejmie rzeczniczka PiS, Beata Mazurek.
Idea podoba się innym klubom parlamentarnym, ale posłowie opozycji mają dodatkowe postulaty. - W pierwszej kolejności powinno się podwyższyć emerytury i zapewnić godne życie ofiarom ofiarom poprzedniego systemu - mówi Agnieszka Ścigaj z ruchu Kukiz'15.
- PiS mówiło w kampanii, że będzie pracować nad reformą emerytalną dla wszystkich Polaków. Dziś grają pod publiczkę takimi projektami, a sprawy ważne dla Polaków zostały odłożone w kąt - wytyka partii rządzącej Jakub Stefaniak z PSL.
- PSL w ogóle powinno zamilknąć. Przez osiem lat razem w Platformą nic nie zrobili, aby zadośćuczynić sprawiedliwości i docenić tych, którzy byli ofiarami esbeków, więc teraz przynajmniej powinni milczeć i nie przeszkadzać - skomentowała Mazurek.
Uchwalona w 2009 r. z inicjatywy PO tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury ok. 25 tys. osób z cywilnych służb specjalnych PRL i dziewięciu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (w tym gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu). Od początku 2010 r. oficerowie służb PRL dostają niższe świadczenia - obliczane według wskaźnika w wysokości nie 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-1990 - jak wcześniej, lecz 0,7 proc. (przelicznik zwykłej emerytury to 1,3).
Ustawa z 2009 r. nie objęła rent inwalidzkich, na które przeszła uprawniona do tego część b. oficerów, "uciekając" w ten sposób od obniżki świadczeń. Ponadto ustawa nie dotyczyła ok. 2 tys. esbeków, których akta są w tajnym tzw. zastrzeżonym zbiorze IPN.