WP

PiS obciął mu emeryturę, córce spłonęło mieszkanie. Lawina pomocy

Kazimierzowi Szwajcowskiemu, jak wielu innym funkcjonariuszom - na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej - radykalnie obniżono emeryturę. Jakby tego było mało, jego córce spłonęło mieszkanie. Byli i obecni policjanci ruszyli z natychmiastową pomocą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Byli i obecni policjanci pomagają Kazimierzowi Szwajcowskiemu zmagać się z rodzinnym nieszczęściem
Byli i obecni policjanci pomagają Kazimierzowi Szwajcowskiemu zmagać się z rodzinnym nieszczęściem (East News, Fot: Michał Kość)
WP

Kazimierz Szwajcowski ma "na pieńku" z PiS-em od dawna. Za poprzednich rządów tej partii został odwołany ze stanowiska szefa śląskiej policji i mianowany rektorem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Mówiło się, że była to kara za niezależność, bo generał sprzeciwił się pomysłowi zwalniania z policji byłych funkcjonariuszy milicji. W latach 2008-2012 Szwajcowski był zastępcą komendanta głównego, przez cztery kolejne pobierał emeryturę. Do czasu jej radykalnej obniżki przez PiS, na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

Mieszkanie córki spłonęło

WP

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że w styczniu tego roku rodzinę generała dotknęła tragedia. W Sosnowcu spłonęło mieszkanie córki i wnuczki Szwajcowskiego. Rodzice dzieci ze szkoły, gdzie uczy się dziewczynka od razu zorganizowali zbiórkę.

Choć sam generał nic nie mówił o nieszczęściu, jeden z jego znajomych dowiedział się o sprawie i powiadomił generała Adama Rapackiego, byłego wiceszefa MSWiA. "Kazik jest w trudnej sytuacji, sam nawet nic nie powiedział o tym nieszczęściu. Prawdziwych Przyjaciół poznaje się w biedzie - pokażmy, że jesteśmy Przyjaciółmi Kazika" - napisał w mailu do Stowarzyszenia Generałów Policji RP.

Policjanci wkraczają do akcji

Kopie listu opublikowano na policyjnych forach dyskusyjnych. Do zbiórki masowo włączyli się byli i obecni mundurowi. Datki zaczęły też płynąć z garnizonów w całej Polsce. W zbiórkę włączył się też NSZZ Policjantów.

WP

Sam gen. Szwajcowski niechętnie rozmawia o całej sprawie. - Jestem tym wszystkim zaskoczony, to miłe, ale nie potrafię o tym rozmawiać. To zbyt osobiste - stwierdził były szef śląskiej policji w rozmowie z "Wyborczą".

Osoby, które chcą się przyłączyć do zbiórki, mogą wpłacić pieniądze na konto rady rodziców SP8 w Sosnowcu: 61 1320 1465 7550 0562 2000 0001 z dopiskiem "Dla Kasi i Poli".

Zobacz także: "Chemik" spod Kołobrzegu próbował dorobić. Miał płynną amfetaminę

WP

Czytaj też: "Nawet mordercom Popiełuszki PiS nie obcięło emerytur". Były policjant skarży Polskę
W pożarze domu w Lambrecht zginęło co najmniej dwóch Polaków

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP