PiS nie ma sobie równych. Platforma Obywatelska to dla niego już żaden rywal

Dobra passa Prawa i Sprawiedliwości trwa. Mimo wahań w sondażach, utrzymuje się na pozycji lidera. Teraz jednak, mówienie o satysfakcjonującym poparciu dla PiS to za mało. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego tryumfuje. Zagłosowałoby na nie bowiem dwa razy więcej Polaków niż na Platformę Obywatelską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS nie ma sobie równych. Platforma Obywatelska to dla niego już żaden rywal
(East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Najwięcej spośród pytanych Polaków chciałoby, by Prawo i Sprawiedliwość utrzymało władzę. Odsetek sympatyków partii wzrósł w porównaniu do maja o 4 punkty procentowe - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. W najbliższych wyborach na PiS zagłosowałoby 39 proc. badanych. Za Platformą Obywatelską opowiedziało się z kolei jedynie 18 proc. ankietowanych. Na Kukiz'15 wskazało natomiast 11 proc. respondentów.

Zobacz też: PiS i duże pieniądze

Wniosek? Patrząc na wyniki, PO bliżej do Kukiz'15 niż do PiS. Platforma ma powody do smutku, zwłaszcza że jej notowania w stosunku do maja spadły o 3 pkt proc.

Inne partie też mają swoich zwolenników, jednak niewielu. Jedynie 5 proc. pytanych zagłosowałoby na Nowoczesną. Tyle samo ankietowanych wskazało na SLD i PSL. Poniżej progu wyborczego znalazłaby się z kolei partia Wolność. Wskazało na nią 3 proc. respondentów. Twój Ruch może liczyć na poparcie 2 proc. badanych, a Partia Razem - na 1 proc.

Polacy a wypełnianie przez nich obowiązku obywatelskiego

Badani zostali też zapytani o gotowość do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych gdyby miały odbyć się w niedzielę. 29 proc. ankietowanych zadeklarowało, że na pewno by w nich uczestniczyły. Pewności nie miało natomiast 30 proc. pytanych.

13 proc. Polaków skłania się raczej do niegłosowania, 19 proc. zadeklarowało, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach. Waha się 9 proc. badanych.

Zobacz też: [ Francuzi narzekają na frekwencję. Polacy mogą o takiej pomarzyć ](https://wiadomosci.wp.pl/francuzi-narzekaja-na-frekwencje-polacy-moga-o-takiej-pomarzyc-6120126512351361a)

11 proc. tych, którzy mają zamiar głosować, nie jest pewnych na kogo. Odsetek ten zmalał jednak w porównaniu do maja o 7 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-7 czerwca 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1018 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

Źródło: rp.pl

Polub WP Wiadomości