PolskaPiS: jesteśmy zaskoczeni, że Samoobrona chce zmieniać ustawę o CBA

PiS: jesteśmy zaskoczeni, że Samoobrona chce zmieniać ustawę o CBA

PiS jest zaskoczone proponowanymi przez
Samoobronę zmianami do przyjętej w czerwcu ustawy o CBA.
Samoobrona przekazała swoje pomysły do konsultacji klubom
koalicyjnym.

O projekcie Samoobrony napisała "Rzeczpospolita". Według Samoobrony działalność CBA może naruszać prawo do prywatności, intymności, nienaruszalności mieszkania, a ustawa daje CBA zbyt szerokie uprawnienia, nie poddając tej instytucji wystarczającej kontroli. Podobne zarzuty do projektu zgłosił Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zaskarżył ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Minister - przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski oraz pełnomocnik ds. utworzenia CBA Mariusz Kamiński uważają, że zmiany w ustawie powołującej CBA nie są potrzebne.

Nie ma powodu, by ustawa się zmieniała. Ta ustawa dopiero wchodzi w życie, dopiero ruszamy, na dziś nie widzę takich przepisów, które uniemożliwiłyby praktyczną realizację tej ustawy - powiedział Kamiński.

Nie ma żadnej obawy, że jakikolwiek przepis zawarty w tej ustawie jest niekonstytucyjny. Wniosek SLD traktuję wyłącznie w kategoriach politycznych i jestem głęboko przekonany, że Trybunał nie stwierdzi, by jakikolwiek przepis tej ustawy był niekonstytucyjny - dodał Kamiński.

Również zdaniem Gosiewskiego, sprawa zmian w ustawie o CBA jest do wyjaśnienia w relacjach międzyklubowych. Myślę, że cała sprawa ma wymiar tylko medialny i po stosownych rozmowach nie będą forsowane zmiany, które by osłabiały CBA - ocenił.

Z kolei lider Samoobrony Andrzej Lepper zapowiedział, że jeśli okaże się, że wszystkie zapisy ustawy o CBA są zgodne z prawem, to jego partia nie będzie miała zamiaru jej nowelizować.

Zwróciliśmy się do koalicjantów w tej sprawie o konsultację, ponieważ są opinie prawników, ludzi kompetentnych, którzy podważają niektóre artykuły tej ustawy - powiedział Lepper, dodając: My nie chcemy łamać prawa, a szczególnie konstytucji.

Również rzecznik LPR Piotr Ślusarczyk przyznał w rozmowie z PAP, że także w jego klubie są "delikatne" wątpliwości co do zgodności ustawy o CBA z konstytucją. Zaznaczył jednak, że wszelkie rozmowy o ewentualnych zmianach w ustawie powinny być prowadzone dopiero po orzeczeniu Trybunału.

Tymczasem 1 sierpnia sejmowa komisja ds. służb specjalnych ma wydać opinię na temat kandydata na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego - poinformował jeden z posłów komisji - Janusz Zemke (SLD).

Kandydaturę Mariusza Kamińskiego zaopiniowało już rządowe kolegium ds. służb specjalnych i prezydent. Do powołania przez premiera obecnego pełnomocnika ds. utworzenia CBA na szefa służby specjalnej do zwalczania korupcji potrzebne są te trzy opinie.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski poinformował dziennikarzy, że premier Jarosław Kaczyński podpisał ostatnie rozporządzenia dotyczące CBA. Mamy ustawę, mamy powołanego szefa CBA i mamy wszystkie rozporządzenia - podkreślił Gosiewski. Od dzisiaj CBA ma wszystkie prawne narzędzia, do tego, żeby mogło funkcjonować.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)