Trwa ładowanie...
d3q6h6q

PiS: jesteśmy atakowani, bo nie przyjmujemy uchodźców

Rząd PiS jest atakowany w Brukseli ze względu na to, że nie zgodził się na przyjmowanie uchodźców - mówili europosłowie PiS po posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE, na którym dyskutowano o praworządności w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europosłanka Jadwiga Wiśniewska
Europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d3q6h6q

"Polacy to dumny naród"

- Dziś byliśmy świadkami bezprzykładnego ataku na Polskę. Chciałam podkreślić z pełną odpowiedzialnością, że Polska jest praworządnym i demokratycznym krajem, krajem proeuropejskim - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.

- Głównym powodem haniebnego ataku na Polskę jest to, że nie wyrażamy zgody na relokację, na przyjmowanie imigrantów - dodała. Jej zdaniem zastanawiające jest, dlaczego Komisja Europejska, a szczególnie jej wiceszef Frans Timmermans, postawiła sobie za cel "tłumienie proeuropejskości w Polakach". - Polacy to dumny naród. Nie życzy sobie, aby w taki sposób traktowano ważny kraj członkowski w UE. To ciągłe pohukiwanie na Polskę, to ciągłe pouczanie staje się naprawdę bardzo przykre - zaznaczyła Wiśniewska.

Jak mówiła, gdy pouczano nas, odwołując się do zasad, na których ufundowana została UE, przypomniała, że ufundowana ona została na wartościach chrześcijańskich. - Głównym kryzysem, z jakim powinna odważnie zmierzyć się KE i instytucje unijne, jest kryzys migracyjny - oceniła eurodeputowana PiS.

d3q6h6q

Odrzucając tezę, że Polska jest niesolidarna, Wiśniewska wskazała, że "solidarność została zakopana na dnie Bałtyku wraz z Nord Streamem". Jej zdaniem "po raz kolejny totalna opozycja atakuje Polskę poza granicami i jeszcze bezczelnie odwołuje się do chlubnego dziedzictwa Solidarności".

Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

"Te same mity, półprawdy i pełne kłamstwa"

Wiceszef PE, europoseł Ryszard Czarnecki ocenił z kolei, że podczas tej kolejnej już debaty na temat Polski w Europarlamencie nie padło nic nowego, a "jedynie te same mity, półprawdy i pełne kłamstwa".

d3q6h6q

- Rozwiązania, które proponujemy w ramach reformy tego, co do tej pory było wymiarem niesprawiedliwości, a teraz będzie wymiarem sprawiedliwości, wszystkie te rozwiązania są w prawodawstwie krajów członkowskich UE - mówił.

Jego zdaniem, to, że KE nie protestuje przeciwko tym samym rozwiązaniom w innych krajach UE, świadczy o podwójnych standardach. Przypomniał przy tym, że w 2008 r. KE oświadczyła, że nie będzie ingerować w wymiar sprawiedliwości w naszym kraju.

Zdaniem Czarneckiego, polskie władze są "solą w oku" dla wielu środowisk politycznych w Europie Zachodniej, bo udowadniają, że można prowadzić mądrą politykę imigracyjną i dbać o bezpieczeństwo własnych obywateli.

d3q6h6q

- To jest wyrzut sumienia dla różnych partii politycznych rządzących w wielu krajach Europy Zachodniej. Dzisiaj ich przedstawiciele na tej komisji atakowali nas, ponieważ bronią własnej skóry. Bronią błędnej polityki migracyjnej, ponieważ Polska jest przykładem, że można prowadzić inną politykę - podkreślił polityk PiS.

To nie pierwszy raz

Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę praworządności od początku 2016 roku. W połowie lipca KE ostrzegała, że jest bliska uruchomienia dopuszczającego sankcje art. 7 traktatu unijnego w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Później jednak prezydent zawetował dwie z czterech kwestionowanych przez Brukselę ustaw. Nie zmieniło to nastawienia KE, która cały czas podkreśla, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności.

PE nie pierwszy raz zajmuje się Polską. W ubiegłym roku odbyło się kilka dyskusji na ten temat podczas sesji plenarnej. Sama komisja wolności obywatelskich dyskutowała poprzednio o poszanowaniu państwa prawa w Polsce 22 marca.

d3q6h6q

Podziel się opinią

Share

d3q6h6q

d3q6h6q
Więcej tematów