PiS chciał informacji nt. śmierci funkcjonariuszki ABW
Platforma Obywatelska nie chce wyjaśnić
samobójczej śmierci funkcjonariuszki Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego Barbary P. - twierdzi PiS. Posłowie tego klubu
wzywają do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej tragedii.
W trakcie piątkowych głosowań w Sejmie sekretarz generalny PiS Jarosław Zieliński złożył wniosek o ogłoszenie przerwy i zwołanie Konwentu Seniorów, który rozważyłby uzupełnienie porządku dziennego o informację szefa ABW dotyczącą śmierci Barbary P.
Jego wniosek nie uzyskał jednak wystarczającego poparcia. Za było 167 posłów, przeciwko opowiedziało się 236, dwóch wstrzymało się od głosu.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zwrócił uwagę Zielińskiemu, że ewentualne uzupełnienie porządku dziennego obrad jest dyskutowane podczas spotkania Konwentu Seniorów. Spotkanie takie - jak powiedział marszałek - odbyło się w piątek rano. I tam - dodał Komorowski - prośba posła "mogła być przyjęta lub odrzucona".
Po głosowaniach posłowie PiS zwołali specjalną konferencję prasową.
- Znamienne jest to, że PO nie chce wyjaśnić tak ważnej sprawy. Są stosowane podwójne standardy, jeśli chodzi o stosunek do życia, bo przecież sprawa życia ludzkiego, samobójstwa jest sprawą ogromnej wagi - oświadczył wówczas Zieliński.
- Gdy chodziło o inne samobójstwo, mówię o pani Barbarze Blidzie, została powołana specjalna komisja śledcza - dodał.
Według niego, fakt śmierci funkcjonariuszki ABW był "skrywany" przed opinią publiczną.
Poinformował, że jako szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych złożył do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka wniosek o pisemne wyjaśnienie okoliczności śmierci Barbary P. i tego, czym się ona zajmowała.
Z kolei Arkadiusz Mularczyk (PiS) zapowiedział, wniosek o zwołanie w tej sprawie posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Przypomniał także, że po śmierci Barbary Blidy padały oskarżenia, iż "IV RP ma krew na rękach". Teraz - mówił - należy zapytać, "czy premiera Donalda Tuska nie obciąża ta śmierć, czy premier Tusk nie ma krwi na rękach".
Mularczyk ma nadzieję, że nowy minister sprawiedliwości Andrzej Czuma obejmie sprawę śmierci funkcjonariuszki ABW szczególnym nadzorem.
- Ta sprawa będzie również papierkiem lakmusowym dla pana Andrzeja Czumy. Czy jego legenda jest legendą prawdziwą, czy jedynie jest to nadmuchana bańka mydlana, która pęknie po kilku dniach - mówił.
Rzeczniczka ABW, mjr Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, odnosząc się do wystąpienia Zielińskiego na forum Sejmu poinformowała, że w czwartek szef Agencji "przekazał panu przewodniczącemu - w osobistej rozmowie - wyczerpującą informację na ten temat".
Pytany o to Zieliński przyznał na konferencji, że w czwartek rozmawiał telefonicznie z szefem ABW o tej sprawie, ale jak powiedział otrzymał "bardzo skąpe informacje".
Śledztwo w sprawie samobójczej śmierci funkcjonariuszki ABW Barbary P. prowadzi Prokuratura Rejonowa w Obornikach. ABW zaprzecza "nieprawdziwym informacjom" medialnym - m.in., by na tragedię miało wpływ rzekome odsunięcie jej od śledztw po przegranej PiS w wyborach.
Prokurator rejonowy z Obornik Jarosław Lewicki ujawnił PAP, że ppłk Barbara P. "powiesiła się 19 stycznia w swoim domku letniskowym w Owczygłowach koło Obornik. Zostawiła list pożegnalny do swojej rodziny".
Lewicki dodał, że prokuratura przeprowadziła sekcję zwłok, z której wynika, że przyczyną śmierci było uduszenie. Wykluczono udział osób trzecich.
Rzeczniczka ABW zaprzecza twierdzeniom dziennika.pl, który podał, że Barbara P. targnęła się na życie "tuż po rozmowie z szefem delegatury ABW w Poznaniu".
"Barbara P. za rządów PiS zajmowała się najpoważniejszymi sprawami w ABW. Gdy do władzy doszła PO, oficer została odsunięta od śledztw" - twierdzi dziennik.pl. Jego zdaniem, kobieta w liście pożegnalnym oskarżyła obecne kierownictwo agencji o nagonkę, bo "miała być nękana w związku z pełnieniem ważnych funkcji w czasach PiS".
Rzecznik Agencji dodaje, że nieprawdziwa jest też informacja, jakoby została ona odsunięta od najważniejszych śledztw, pracowała bowiem w komórce finansowej ABW i nigdy nie wykonywała czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo -śledczych.