Trwa ładowanie...
dbh3sdh

PiS chce utrącić inicjatywę Dudy. Powstał już plan

Macierzysta partia Andrzeja Dudy ma być przeciwna jego inicjatywie ws. organizacji referendum konstytucyjnego. Politycy PiS nie chcą jednak otwarcie przyznać, że nie zgadzają się z prezydentem, dlatego obóz rządzący chce przeprowadzić całą operację subtelnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS chce zapobiec referendum, ale w subtelny sposób
PiS chce zapobiec referendum, ale w subtelny sposób (PAP)
dbh3sdh

Według gazety.pl, do odrzucenia projektu prezydenta kierownictwo PiS planuje wykorzystać Senat, który musi wyrazić zgodę na referendum konsultacyjne proponowane przez głowę państwa. Co istotne, musi to uczynić większością bezwzględną (liczba głosów "za" musi być wyższa niż tych "przeciw" oraz wstrzymujących się).

PiS ma w Senacie 63 reprezentantów, a kolejnych trzech niezależnych senatorów chciałoby ponownie dołączyć do partii. Według portalu, przedstawiciele i stronnicy partii Jarosława Kaczyńskiego mają podzielić się w ten sposób, by minimalną różnicą głosów wniosek został odrzucony - część zagłosuje za, a pozostali wstrzymają się od głosu. Politycy PiS mają wówczas argumentować, że "senatorowie zagłosowali zgodnie z własnymi przekonaniami".

Jak stwierdził w rozmowie z gazetą.pl anonimowy działacz PiS, blokując wniosek, partia wyświadczyłaby przysługę prezydentowi, gdyż referendum najprawdopodobniej zakończyłoby się klapą. Źródło portalu dodaje, że dzięki wcieleniu nakreślonego powyżej planu w życie, PiS pokazałoby się jako formacja, która jest partią wolnych ludzi, a nie maszynek do głosowania pod dyktando Nowogrodzkiej. Prezydent zaś mógłby po raz kolejny zamanifestować swoją niezależność wobec macierzystego ugrupowania.

dbh3sdh

Zobacz także: "Kto nami rządzi?". Paweł Mucha broni pomysłu Andrzeja Dudy

Źródło: gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbh3sdh

Podziel się opinią

Share

dbh3sdh

dbh3sdh
Więcej tematów