Trwa ładowanie...

PiS atakuje Grodzkiego za nagrody. Sejmowe premie były znacznie większe

Od kilku dni politycy PiS, ale także Telewizja Publiczna domagają się od marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego ujawnienia listy urzędników, którzy dostali pod koniec ubiegłego roku 1,5 mln zł tzw. dodatku do premii. Tymczasem w 2019 roku znacznie hojniejsza była Kancelaria Sejmu, która nagradzała swoich pracowników większymi kwotami.

Share
PiS atakuje Grodzkiego za nagrody. Sejmowe premie były znacznie większe
Źródło: PAP, fot: PAP/Radek Pietruszka
d13se3r

Wtorek. Media społecznościowe. Poseł PiS Kazimierz Smoliński, były wiceminister infrastruktury pisze na Twitterze. "Mija kolejny dzień a Marszałek Grodzki nadal nie ujawnił komu wypłacił 1,5 mln zł premii za kilka tygodni pracy w Senacie. Panie Marszałku Grodzki wzywam Pana do ujawnienia komu i kiedy wypłacił Pan grube tysiące złotych z polskiego budżetu!". Od blisko tygodnia, podobną narracje uprawiają inni politycy PiS, a także publiczne media.

Według TVP Info, chodzi o 1,5 mln zł wypłaconych przez Kancelarię Senatu urzędnikom na przestrzeni kilku miesięcy. - Nie ujawniono jednak, w których miesiącach i komu konkretnie spośród pracowników Senatu wypłacono dodatkowe wynagrodzenia - żali się portal TVP Info.

d13se3r

Zarówno politycy PiS, jak i pracownicy Telewizji Publicznej atakują marszałka Tomasza Grodzkiego za "szastanie pieniędzmi, w czasie pandemii Polacy tracą pracę". Twierdzą, że pracownicy Senatu dostali 1,5 mln zł nagród. Pomijają fakt, iż pieniądze wypłacono w grudniu, a w większości nie są to nagrody,

Zobacz też: Co dalej z Jackiem Kurskim? "Mógłby wykładać na uniwersytecie propagandę lat 30."

Informacje o rzekomych "nagrodach" dementuje Kancelaria Senatu. Wydaje oświadczenie, w którym informuje, że to nie nagrody, ale dodatek senacki w łącznej kwocie 1,5 mln zł dla 323 pracowników Kancelarii Senat. Wypłacono go w grudniu 2019 r.

"W 2020 roku w Kancelarii Senatu nie zostały wypłacone żadne nagrody, premie ani dodatki służbowe, poza okolicznościowymi nagrodami dla pracowników odchodzących na emeryturę w łącznej kwocie 11 tys. zł" - dodaje Kancelaria Senatu. Zgodnie z regulaminem wynagrodzeń, obowiązującym w Kancelarii Senatu, dodatek jest zmiennym składnikiem wynagrodzeń pracowników Kancelarii.

Tymczasem, jak niedawno temu ujawniliśmy, o czym politycy PiS nie zająkną się ani słowem, znacznie wyższe nagrody za ubiegły rok otrzymali sejmowi urzędnicy. Wówczas informowaliśmy o tym, że szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska otrzymała łącznie 45 327,71 zł brutto. Bonusy dwukrotnie przyznał jej były marszałek Marek Kuchciński, a raz Elżbieta Witek.

d13se3r

Ale w nadesłanych odpowiedziach znalazły się również informacje o nagrodach dla sejmowych urzędników.

- Tzw. nagrodę uznaniową za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej za 2019 rok dostało 658 urzędników. Wypłacono im 1 251 nagród. Średnia pojedyncza wypłata tego rodzaju nagrody wyniosła 3 180 zł. Nagrody uznaniowe przyznawane są przez dyrektorów komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu oraz Szefa Kancelarii – informowało WP Centrum Informacyjne Sejmu. Jak łatwo policzyć, Kancelaria Sejmu samych nagród uznaniowych wypłaciła 2 mln 92 tysiące 440 złotych.

A to nie wszystko. - Dodatkowo wszyscy pracownicy Kancelarii Sejmu dostali nagrody związane z zakończeniem kadencji. - W każdym roku "wyborczym” budżet Kancelarii Sejmu, uwzględnia dodatkowe wydatki osobowe, związane ze zmianą kadencji. Na tej podstawie od 1991 r. wypłacane są wszystkim pracownikom Kancelarii Sejmu nagrody z tytułu zakończenia kadencji, których wysokość jest uzależniona od długości stażu pracy w danej kadencji – ujawnia CIS. W 2019 roku średnia wysokość nagród z tytułu zakończenia kadencji wyniosła 5 143 zł.

d13se3r

Według danych NIK, w Kancelarii Sejmu pod koniec 2018 roku zatrudnionych było 1253 osób. Łączna wysokość nagród z tytułu zakończenia kadencji wyniosła więc ok. 6 mln 444 tysięcy złotych.

PiS w Senacie płacił więcej

Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", kiedy marszałkiem Senatu był Stanisław Karczewski, a w Senacie większość miał PiS, zarówno dodatki jak i nagrody były znacznie wyższe.

W 2016 r. nagród było 812 tys. zł, a premii i dodatków 4 mln 576 tys. zł; W 2017 r.: nagrody – 770 tys. zł, dodatki 4 mln 954 tys. zł; w 2018 r.: nagrody – 961 tys. zł, dodatki – 5 mln 437 tys. zł. W 2019 r.: nagrody – 829 tys. zł, dodatki – 6 mln 224 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13se3r

Podziel się opinią

Share
d13se3r
d13se3r
Więcej tematów