Pirat zagłusza Eskę
Radio Eska Kraków, nadające na
częstotliwości 97.7 FM jest zagłuszane
przez pirackiego nadawcę. Przedstawiciele stacji sugerują, że
stoi za tym krakowskie Radio RMF FM.
"Odbieramy to jako przejaw skrajnej arogancji i braku poszanowania prawa, które choć ułomne, nie daje podstaw do podejmowania takich działań" - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes Radia Eska SA Leszek Kozioł.
Według niego, działania te nie są podyktowane obroną nieczynnej od ponad roku stacji Blue FM, która wcześniej zajmowała tą częstotliwość, ale obroną słabnącej pozycji na rynku lokalnym krakowskiego nadawcy. "Najnowsze wyniki słuchalności potwierdzają wzrost ilości słuchaczy Eski w Krakowie. To powód do zdenerwowania u konkurencji, które może podsuwać najgorsze metody w walce o słuchacza" - ocenił Kozioł.
Według niego, Eska wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o przyznanie tymczasowego zezwolenia na nadawanie w Krakowie, do momentu ponownego rozstrzygnięcia w sprawie koncesji na częstotliwość 97.7 FM.
Rzecznik Radia RMF FM, Anna Kozłowska odrzuca zarzuty przedstawicieli Radia Eska. "Taki zarzut jest całkowicie bezpodstawny - RMF nikogo nie zagłusza" - powiedziała.
Dodała, że RMF wynajmuje cześć dachów swojej siedziby na Kopcu Kościuszki w Krakowie, innym podmiotom, w tym Fundacji Ziemi Gdowskiej, byłemu właścicielowi radia Blue FM, które prowadzą różną działalność.
Dyrektor okręgowego małopolskiego oddziału Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Krzysztof Jakubowski poinformował PAP, że według ustaleń urzędu sygnał zagłuszający pochodzi z Kopca Kościuszki.
"Stwierdziliśmy sygnał zakłócający program Radia Eska przez nadajnik krakowski. W związku z tym podjęliśmy rutynowe działania, zmierzające do lokalizacji źródła zakłóceń. Ekipa jechała w kierunku Kopca Kościuszki, ponieważ wszystko wskazywało na to, że źródło emisji tam się znajduje. Jednak kiedy tam dojechaliśmy, sygnał zakłócający zniknął" - wyjaśnił Jakubowski.
W zeszłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny unieważnił wszystkie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące koncesji krakowskiego radia Blue FM. Częstotliwość 97.7 FM, na której nadawało to radio, zajmuje obecnie Radio Eska Kraków.
Po raz pierwszy Rada odmówiła koncesji stacji Blue FM w kwietniu 2002 r. Wówczas nie przyznała jej nikomu. Blue FM odwołało się od tej decyzji. W drugim podejściu - w czerwcu 2002 r. - Rada postanowiła przyznać koncesję radiu Eska. Później wniosek o ponowne głosowanie nad koncesją dla Blue FM złożył ówczesny członek KRRiT Waldemar Dubaniowski (obecnie ubiega się o fotel prezesa TVP). Wniosek ten jednak upadł. Blue FM odwołał się od decyzji KRRiT do NSA.
12 grudnia 2002 r. Blue FM wyłączyło ostatecznie nadajnik. Dzień później nadawanie na tej częstotliwości rozpoczęła Eska Kraków.(iza)