Piotr Zgorzelski gościem programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku, o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).
23.11.2020 | aktual.: 23.11.2020 10:41
Co dziś w programie? Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe zasady w pandemii koronawirusa. Wśród najważniejszych ograniczeń znalazło się m.in. zamknięcie szkół do świąt oraz skumulowanie ferii zimowych dla całego kraju na 4-17 stycznia. Oznacza to, że uczniowie najwcześniej do szkoły pójdą za niemal dwa miesiące. Poza tym rząd planuje wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się. Ale są też przykłady luzowania obostrzeń: od soboty 28 listopada znów w całości będą otwarte centra handlowe.
Posłowie PSL po głosowaniach mają dość współpracy z politykami Kukiz'15 - pisze "Gazeta Wyborcza". Według nieoficjalnych doniesień, kilku znanych działaczy PSL zwróciło się w czwartek po głosowaniach do prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza o zakończenie współpracy z Pawłem Kukizem.
Politycy Kukiz'15 wsparli uchwałę wspierającą weto rządu wobec unijnego budżetu, a także - z wyjątkiem Agnieszki Ścigaj - wraz z partią rządzącą sprzeciwili się kandydaturze Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko rzecznika praw obywatelskich.
Miłosz Motyka, rzecznik partii, przyznaje, że było to, niestety, negatywne zaskoczenie i między politykami Kukiz'15 oraz PSL istnieje w paru kwestiach “diametralna różnica zdań”. - Chcemy kontynuować tę współpracę, ale nic na siłę - mówił w sobotę w radiu RMF FM szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rząd ma plan, który może skutkować odcięciem aglomeracji warszawskiej od eurodotacji z regionalnego programu operacyjnego dla Mazowsza. Warszawa i okoliczne gminy mogłyby liczyć na środki z programów krajowych zarządzanych przez rząd - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".
Zapowiedź ta oznacza, że stolica i okoliczne powiaty, decyzją ministerstwa, zostają wyłączone z regionalnego wsparcia unijnego w ramach regionalnego programu operacyjnego dla Mazowsza (takich programów regionalnych jest dziś w sumie 16 - po jednym na województw, a Mazowsze ma do dyspozycji w latach 2014-2020 ponad 2 mld euro).
"Unii trzeba powiedzieć: dość. Polexit - mamy prawo o tym rozmawiać" - brzmi tytuł okładkowego artykułu "Do Rzeczy". "Starożytni mówili, że kto chce pokoju, ten musi przygotowywać się do wojny" - stwierdza Rafał A. Ziemkiewicz i ocenia, że osią sporu z UE "jest fundamentalna dla Polski sprawa zachowania suwerenności".