PolskaPiotr Sommer uhonorowany za całokształt twórczości

Piotr Sommer uhonorowany za całokształt twórczości

Poeta i tłumacz Piotr Sommer został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2009 r. ukazały się jego dwa tomy: "Dni i noce" oraz "Wiersze ze słów".

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 8 maja we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. Oprócz statuetki "Silesiusa" autorstwa wrocławskiego artysty Michała Staszczaka, laureat nagrody w kategorii za całokształt twórczości otrzyma 100 tys. zł, zwycięzca w kategorii książka roku - 50 tys., zaś w kategorii debiut roku - 20 tys.

Ponadto jury pod przewodnictwem prof. Jacka Łukasiewicza nominowało siedmiu kandydatów w kategorii Książka Roku i trzech do Debiutu Roku.

Jak poinformowała Magdalena Kotowska z biura prasowego Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesiusa nominacje do nagrody Silesius za najlepszą książkę poetycką 2009 r. otrzymało siedmiu poetów.

Poeta i prozaik Mariusz Grzebalski z książką "Niepiosenki"; animator i menadżer kultury Bartosz Konstrat i jego książka "Samochody i krew"; poeta i eseista Piotr Matywiecki z książką "Powietrze i czerń"; poeta i pisarz Feliks Netz z książką "Trzy dni nieśmiertelności"; poeta Jan Polkowski z tomikiem "Cantus"; poeta i dziennikarz Marcin Sendecki z książką "22"; poeta i dziennikarz Marcin Świetlicki z książką "Niskie pobudki". Świetlicki jest również wokalistą zespołu Świetliki.

Z kolei o tytuł najlepszej książki debiutanckiej będą się ubiegać trzy tomy: Joanny Lech "Zapaść"; Dawida Majera "Księga grawitacji"; Jakobe Mansztajn "wiedeński high life".

Do tegorocznej edycji nagrody wydawcy i jury zgłosili ponad 120 tytułów. W tym roku wydawcy zgłosili więcej książek niż w roku ubiegłym. Wśród nadesłanych pozycji było 20 debiutów.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" jest Miasto Wrocław. Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Zostanie wręczona po raz trzeci. W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Stanisławowi Barańczakowi, za najlepszy debiut uznano książkę "Motor kupił Duszan" Dariusza Basińskiego, zaś za książkę roku uhonorowano Krystynę Miłobędzką za "Gubione".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)