Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty FWK

Minister Kultury Piotr Gliński poinformował, że w związku z kontrowersjami, jakie wzbudziły wypłaty środków z Funduszu Wsparcia Kultury, zapomogi zostaną wstrzymane. To reakcja na oburzenie, jakie wzbudziła informacja o skali wypłat dla niektórych znanych artystów.

Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty FWK
Piotr Gliński wstrzymuje wypłaty FWK
Źródło zdjęć: © PAP

"Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat" - napisał w niedzielę po południu minister kultury na Twitterze.

Tweet Glińskiego to odpowiedź na falę krytyki, jaką wywołała opublikowana przez Ministerstwo Kultury lista beneficjentów pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kultury. Krytycy zwracają uwagę na fakt, że największe kwoty przyznano bardzo zamożnym artystom, tymczasem wciąż brakuje rządowego wsparcia dla pracowników systemu opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Kultury publikuje komunikat

Jeszcze w sobotę wieczorem minister kultury ironizował, sugerując oddanie przyznanych artystom środków krytykom działań FWK. "Przesuniemy te środki na wsparcie najbardziej aktywnych tweeterowiczów. Kultura na tym nie zyska, ale PR będzie OK. PS - UWAGA! Tweet zawiera treści ironiczne!" - pisał wicepremier.

Najwyraźniej jednak resort kultury postanowił potraktować tę sytuację poważnie, czego dowodem jest komunikat opublikowany na krótko po niedzielnym tweecie Glińskiego na stronach ministerstwa. W treści komunikatu po raz kolejny pojawia się informacja o metodzie przyznawania środków wnioskodawcom.

"MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r." - czytamy.

W oświadczeniu Ministerstwo Kultury i Dzeidzictwa Narodowego przypomina również, że sektor kultury jest jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię obszarów gospodarki, a powrót do stanu sprzed pandemii będzie dla artystów niezwykle trudny. Resort wyjaśnia, że FKW został powołany by ten proces ułatwić.

"Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin" - głosi komunikat Ministerstwa Kultury

Piotr Gliński o algorytmie

W sobotę po publikacji listy przez Ministerstwo Kultury i po krytyce, jaka spadła na rząd w związku z decyzjami FWK, Gliński tłumaczył, że za wysokość przyznanych zapomóg odpowiedzialny był algorytm. Minister kultury twierdził również, że głosy sprzeciwu wobec działań jego resortu są wykorzystywaniem pandemii dla celów politycznych.

"Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami" - pisał Gliński w sobotę.

"O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia" - zapewniał.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2337)