Trwa ładowanie...
d3hbg2d

Piotr Gliński: Niektórzy protestujący przeciwko zwolnieniu Sroki, prywatnie zgadzają się z moją decyzją

- Minister kultury ma prawo do takiej decyzji w sytuacji, kiedy dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej narusza prawo. To prawo zostało naruszone przez działanie na szkodę instytucji - mówi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński tłumacząc, dlaczego zdymisjonował szefową PISF Magdalenę Srokę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Gliński: Oskarżenia w liście to są absurdy
Piotr Gliński: Oskarżenia w liście to są absurdy (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3hbg2d

"Wreszcie, nie można było już dłużej"

Minister kultury Piotr Gliński w "Porannej rozmowie" w RMF FM skomentował też list, jaki była już szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka wystosowała do prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych, w którym czytamy między innymi, że w Polsce panuje cenzura.

- To coś więcej niż absurd. To jest odbieranie prawa do funkcjonowania demokratycznie wybranej władzy w ładzie demokratycznym. To unieważnienie tej władzy. Tego rodzaju opis szkodzi wizerunkowi Polski - ocenił wicepremier.

d3hbg2d

- To jest list, który formatuje i opisuje rzeczywistość w Polsce, także demokratycznie w Polsce wybraną władzę, jako cenzorów, ksenofobów, nacjonalistów, którzy opracowują jakieś czarne listy proskrypcyjne homoseksualistów - dodał Gliński.

- Mam wiele listów protestujących, a potem ci sami ludzie mówią mi: "Wreszcie, nie można było już dłużej". Łącznie z jednym z liderów tego oporu przeciwko zwolnieniu Magdaleny Sroki - tak minister kultury skomentował protesty środowisk artystycznych, które wywołała decyzja o odwołaniu szefowej PISF.

Rusza drugi sezon "Ucha prezesa"

Kiszka-Hoflik za Srokę

Magdalena Sroka, b. dyrektor PISF, została odwołana ze stanowiska 9 października, pomimo negatywnej opinii na ten temat Rady PISF. MKiDN argumentowało zwolnienie Sroki "naruszeniem przez nią podstawowych obowiązków na zajmowanym stanowisku oraz naruszeniem przepisów prawa w związku z listem dyrektor PISF do Christophera J. Dodda, prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Producentów Filmowych". Według ministra kultury, Sroka naraziła na szwank wizerunek Polski i polskich instytucji kultury na arenie międzynarodowej.

W poniedziałek MKiDN poinformowało, że Izabela Kiszka-Hoflik została p.o. dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: WP, RMF FM

d3hbg2d

Podziel się opinią

Share
d3hbg2d
d3hbg2d
Więcej tematów