PolskaPikieta przed kancelarią premiera w związku z wizytą premiera Chin

Pikieta przed kancelarią premiera w związku z wizytą premiera Chin

Przed kancelarią premiera odbyła się pikieta w związku z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Demonstrowali przedstawiciele organizacji protybetańskich oraz uznawanego przez Pekin za sektę ruchu Falun Gong. Donald Tusk przekazał, że podczas spotkania z Wen Jiabao mówił o tym, że budowa nowoczesnego państwa związana jest z ochroną praw oraz wolności obywatelskich.

Pikieta przed kancelarią premiera w związku z wizytą premiera Chin
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

Pikietujący rozwinęli przed kancelarią premiera transparenty, na których w języku chińskim, angielskim i polskim widniały hasła: "Wolny Tybet wita Wen Jiabao", "Postawić przez sądem zbrodniczą sektę Jang Zemina prześladującą Falun Gong" (b. sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin i przewodniczący ChRL), "Tybet płonie, mówimy dość", "zatrzymać prześladowanie i ludobójstwo praktykujących Falun Gong w Chińskiej Republice Ludowej".

- Jesteśmy tu po to, by pokazać, że w Polsce są ludzie, którzy pamiętają o wolnym Tybecie. Będziemy tu zawsze, gdy do Polski będą przyjeżdżać wysocy chińscy urzędnicy - powiedział Piotr Cykowski z protybetańskiej fundacji "Inna Przestrzeń".

Zapowiedział, że podobna pikieta w czwartek zostanie zorganizowana przed hotelem Hilton, gdzie odbywać będzie się Forum Gospodarcze Polska-Europa Środkowa-Chiny.

Rozmowa premierów

- W czasie naszego spotkania podkreśliłem także, że z polskiego doświadczenia wynika jednoznacznie, że budowa nowoczesnego państwa i społeczeństwa obywatelskiego jest bardzo mocno związania z ochroną praw oraz wolności obywatelskich - powiedział Tusk na wspólnym briefingu z Wen Jiabao.

- Obie strony są gotowe podejmować w tej kwestii dialog na zasadzie równości i wzajemnego szacunku, ten dialog będą prowadziły ministerstwa spraw zagranicznych - oświadczył polski premier.

Donald Tusk powiedział też, że partnerstwo strategiczne między Polską i Chinami będzie m.in. realizowane przez organizowanie co dwa lata międzyrządowych spotkań z udziałem szefów obu rządów.

"Praworządność i prawa człowieka"

Premier Chin zadeklarował, że jego kraj dąży nie tylko do rozwoju gospodarczego, ale także do "budowy praworządności i praw człowieka". Strona chińska jest gotowa prowadzić współpracę ze stroną polską w tych dziedzinach - powiedział.

Innym - jak mówił - ważnym celem jego wizyty w Polsce jest także "utrwalenie tradycyjnej przyjaźni między Chinami, a państwami regionu Europy Środowo-Wschodniej, zacieśnianie stosunków dwustronnych i promowanie wspólnego rozwoju". - Pan premier Tusk oraz rząd polski czynił ogromne wysiłki dla przygotowania spotkania przywódców Chin i Europy Środowo-Wschodniej oraz ekonomicznego forum. Za to strona chińska wyraża wielkie uznanie i podziękowanie - podkreślił chiński premier.

Zapowiedział, że na czwartkowym spotkaniu Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia oraz na forum ekonomicznym przedstawi "szereg konkretnych przedsięwzięć". - Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich uczestników zarówno spotkanie, jak i forum będą udane - zaznaczył Wen Jiabao.

List do prezydenta

Piotr Cykowski i szefowa Amnesty International Polska Draginja Nadażdin przekazali wystosowany w imieniu AI, Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy oraz fundacji "Inna Przestrzeń" list otwarty z apelem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o podniesienie podczas spotkania z Wen Jiabao kwestii łamania praw człowieka. Chodzi m.in. o uwolnienie trojga więźniów sumienia i działaczy praw człowieka.

Jak napisali, chodzi o laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo, aresztowanego w grudniu 2008 r. i skazanego na jedenaście lat więzienia za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa; uznanego za Dalajlamę XI Panczenlamę Genduna Czoekji Nima, uprowadzonego wraz z rodziną w 1995 r. w wieku sześciu lat i uznanego za najmłodszego więźnia politycznego; chińską prawniczkę Ni Yulan skazaną na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za prowadzone przez nią działania przeciwko eksmisji oraz innych naruszeń praw mieszkaniowych w Chinach.

Dodali, że chcieliby także zwrócić uwagę prezydenta "na tragiczną serię 35 samospaleń, które od marca 2011 roku mają miejsce w Tybecie".

Sytuacja w Tybecie

Komunistyczne Chiny zajęły Tybet w 1950 r. W 1959 r. w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło krwawo stłumione antychińskie powstanie, a dalajlama - duchowy przywódca Tybetańczyków - wraz z 80 tys. uchodźców wyemigrował do Indii. Działacze na rzecz wolnego Tybetu twierdzą, że od tego czasu stłumiono kulturę tybetańską, a tysiące Tybetańczyków znalazło się w więzieniach, gdzie są głodzeni i poddawani torturom.

Inaczej sytuację oceniają władze Chin. Według wydanej w ub.r. przez władze tego kraju "białej księgi" pt. "50 lat demokratycznych reform w Tybecie", kraj ten przeżywa obecnie "swój najlepszy okres historycznego rozwoju, postępu ekonomicznego i społecznego oraz dobrych rządów i harmonii w społeczeństwie".

Ruch medytacyjny Falun Gong w 1999 r. władze Chin uznały za sektę i zdelegalizowały.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)