Trwa ładowanie...
dsbn84y
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pijani kierowcy pójdą na odwyk?

Nie tylko mandat i utrata prawa jazdy, ale i leczenie odwykowe - takich kar chcą dla pijanych kierowców czescy policjanci. Pierwsze dni wakacji to zwykle wzrost liczby wypadków. Dlatego władze czeskiej policji zaproponowały zmiany w prawie, które pozwolą skuteczniej wyeliminować tych, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pijani kierowcy pójdą na odwyk?
(Policja.pl, Fot: KWP w Poznaniu)
dsbn84y

Policjanci swój pomysł zapożyczyli od sąsiadów. Takie prawo obowiązuje już na Słowacji i dzięki niemu w ciągu roku liczba osób złapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu zmniejszyła się o 30 procent.

Kierowca złapany "na podwójnym gazie" płaci ponad 2500 złotych kary, traci prawo jazdy i idzie na rozmowę z psychologiem. Jeśli ten stwierdzi uzależnienie - kierowcę czeka minimalnie trzymiesięczny odwyk.

Psycholog transportu Vlasta Rehnova zwraca uwagę, że jest to jedna z lepszych propozycji, jakie pojawiły się w ostatnim okresie. Po pierwsze, kierowcy mają z tego powodu problemy, po drugie - sporo ich to kosztuje, a po trzecie - zwiększa ich świadomość, że to, co robią, jest niebezpieczne.

Dla recydywistów policjanci chcieliby także wprowadzenia alkoblokad - alkomatów, które uniemożliwiałyby uruchomienie samochodu w razie nietrzeźwości. Rozwiązanie to działa już w Austrii.

dsbn84y

Podziel się opinią

Share

dsbn84y

dsbn84y
Więcej tematów