Trwa ładowanie...
12-07-2015 00:10

Pijani kierowcy pójdą na odwyk?

Nie tylko mandat i utrata prawa jazdy, ale i leczenie odwykowe - takich kar chcą dla pijanych kierowców czescy policjanci. Pierwsze dni wakacji to zwykle wzrost liczby wypadków. Dlatego władze czeskiej policji zaproponowały zmiany w prawie, które pozwolą skuteczniej wyeliminować tych, którzy prowadzą pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.

Share
Pijani kierowcy pójdą na odwyk?Źródło: Policja.pl, fot: KWP w Poznaniu
d2g9tyx

Policjanci swój pomysł zapożyczyli od sąsiadów. Takie prawo obowiązuje już na Słowacji i dzięki niemu w ciągu roku liczba osób złapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu zmniejszyła się o 30 procent.

Kierowca złapany "na podwójnym gazie" płaci ponad 2500 złotych kary, traci prawo jazdy i idzie na rozmowę z psychologiem. Jeśli ten stwierdzi uzależnienie - kierowcę czeka minimalnie trzymiesięczny odwyk.

Psycholog transportu Vlasta Rehnova zwraca uwagę, że jest to jedna z lepszych propozycji, jakie pojawiły się w ostatnim okresie. Po pierwsze, kierowcy mają z tego powodu problemy, po drugie - sporo ich to kosztuje, a po trzecie - zwiększa ich świadomość, że to, co robią, jest niebezpieczne.

Dla recydywistów policjanci chcieliby także wprowadzenia alkoblokad - alkomatów, które uniemożliwiałyby uruchomienie samochodu w razie nietrzeźwości. Rozwiązanie to działa już w Austrii.

d2g9tyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g9tyx
d2g9tyx
Więcej tematów