Pijak za kółkiem straci samochód
Poznańscy policjanci, gdy zatrzymają kierowcę
prowadzącego samochód pod wpływem alkoholu zabiorą mu samochód na
poczet przyszłej grzywny - poinformował rzecznik
poznańskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak.
Wyjaśnił, że decyzję w tej sprawie podjął, po konsultacji z prokuraturą, Komendant Miejski Policji w Poznaniu.
Samochody będą odbierane na podstawie przepisów kodeksu postępowania karnego i zajmowane na poczet grzywny. W przypadku, gdy samochód nie będzie własnością nietrzeźwego kierowcy, policjanci będą zajmować inne mienie ruchome podejrzanego np.: kino domowe, telewizor, kamerę wideo, itp.
Według poznańskiej policji, nowe zasady powinny być dotkliwe dla łamiących prawo pijanych kierowców.
Pijani kierowcy to potencjalni zabójcy. Znane są przypadki osób, które mimo odebrania im prawa jazdy, nadal prowadziły auta doprowadzając do kolizji i wypadków. Pozbawienie pijanych kierowców samochodów sprawi, że nie będą powodować zagrożenia na drogach, a stosowanie zasady tymczasowego zajęcia mienia ruchomego może sprawić, że pijani kierowcy w końcu zaczną się bać - powiedział Borowiak.
Funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymują coraz więcej osób, które siadają za kierownicą pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku, do końca września, zatrzymali 392 nietrzeźwych kierowców, a do końca września br. - już 450.
Prowadzenie samochodu przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności i grzywna. Jeśli u kierowcy stwierdzi się zawartość alkoholu 0,2-0,5 promila, to odpowiada on przed sądem grodzkim za wykroczenie. W obu przypadkach kierowcy odbierane jest prawo jazdy.