Trwa ładowanie...
dy0o1pj

Pies pomoże chorym dzieciom

(PAP/Przemek Wierzchowski)
Działacze Koła Polskiego Stowarzyszenia na
Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Jarosławiu uruchamiają w
swoim ośrodku zajęcia rehabilitacyjno-terapeutyczne z udziałem
psów, czyli tzw. dogoterapię.

dy0o1pj
dy0o1pj

Pierwszą próbę mamy już za sobą - powiedział w piątek wiceprzewodniczący koła Mariusz Mituś. Gościliśmy u siebie hodowcę psów, który przyprowadził syberyjskiego husky. Zetknięcie z tym psem łagodzi napięcia, skurcze mięśniowe i spastyczność, co jest szczególnie istotne u dzieci autystycznych i z porażeniem mózgowym.

Jarosławski ośrodek nawiązał już kontakt ze stowarzyszeniem Miłośników Psów Zaprzęgowych Husky w Rzeszowie, który dostarczy "lecznicze zwierzęta". Zajęcia z grupą zakwalifikowanych do terapii podopiecznych prowadzone będą w specjalnie do tego celu przygotowywanej sali.

Do zajęć rehabilitacyjnych zwierzęta angażowane są coraz częściej. Dobrze poznano już i zaaprobowano hippoterapię, czyli zajęcia z końmi. Na Podkarpaciu odbywają się specjalistyczne kursy, są odpowiednie ośrodki, do których lekarze wydają skierowania. W świecie znane są efekty uzyskiwane dzięki zajęciom z delfinami.

Obecnie coraz głośniej mówi się o dogoterapii, ale w odróżnieniu od np. hippoterapii jest ona jeszcze w powijakach - dodała przewodnicząca jarosławskiego koła Krystyna Rajtar. Nie ma bowiem dokładnie określonych zasad jej stosowania, ale początki zawsze bywają trudne - stwierdziła.

Pewne jest natomiast, że pies powoduje u dzieci autystycznych wzrost socjalnych zachowań oraz redukuje zaabsorbowanie własną osobą. Jego obecność uspokaja dziecko i powoduje przerwanie bariery izolacji. (and)

dy0o1pj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy0o1pj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj