Trwa ładowanie...

Pierwszy sprawdzian "dziecka Macierewicza". WOT rusza na manewry

Choć wielu spodziewało się, ze Wojska Obrony Terytorialnej swój sprawdzian przejdą podczas usuwania skutków sierpniowych nawałnic to jednak dopiero teraz formacja pokaże, co potrafi. Żołnierze WOT wezmą udział w ćwiczeniach Dragon-17.

Share
Pierwszy sprawdzian "dziecka Macierewicza". WOT rusza na manewry
Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3dk6h6

Dragon-17 to największe ćwiczenia polskiej armii w tym roku. Będzie w nich brało udział ponad 17 tys. żołnierzy, w tym wojska sojusznicze.

- W tych manewrach będą uczestniczyć wszystkie rodzaje sił zbrojnych; będzie też ćwiczone współgranie i współpraca z Marynarką Wojenną, z lotnictwem, ale również i Wojska Obrony Terytorialnej po raz pierwszy będą prowadziły ćwiczenia - zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk na antenie Polskiego Radia.

Zobacz też: Armia marzeń według MON

Wyjaśnił, że żołnierze WOT będą wspierać działanie wojsk operacyjnych, a ma to być m.in. zabezpieczanie terenu lądowisk.

d3dk6h6

"Atak z działaniami hybrydowymi"

Wiceszef MON poinformował, że scenariusz rozpoczynających się właśnie ćwiczeń Dragon-17 zakłada, że jedno z państw sąsiedzkich rości sobie prawo dostępu do surowców na terytorium Polski i ma miejsce "próba destabilizacji politycznej" oraz "próba opanowania tego spornego terytorium, też przy wykorzystaniu działań hybrydowych".

- To jest oczywiście scenariusz hipotetyczny, ale oparty również na tym, co obserwujemy w ostatnich latach, co widzieliśmy m.in. na Ukrainie w czasie aneksji Krymu czy ataku Federacji Rosyjskiej na Donbas - wyjaśnił Dworczyk.
W manewrach uczestniczyć będą także żołnierze z USA, Litwy, Łotwy, Wlk. Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.

Docelowo 50 tys. żołnierzy WOT

Według informacji resortu obrony do WOT wstąpiło ponad 5 tys. chętnych, w tym 4 tys. pełni terytorialną, a tysiąc zawodową służbę wojskową. Służą oni w trzech brygadach tzw. ściany wschodniej, w jednostkach w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

d3dk6h6

Trwa organizowanie dwóch brygad w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim. Formowanie tych brygad ma się zakończyć do roku 2019. Siedziby jednostek tworzących trzy nowe brygady mają się mieścić w Olsztynie, Ełku, Morągu, Braniewie i Giżycku. Na Mazowszu planowane lokalizacje, to Ciechanów, Komorowo, Siedlce, Zegrze, Radom, Pomiechówek, Grójec, Książnica i Płock.

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiada, że do końca 2019 roku ma być powołanych 17 brygad. Docelowo WOT mają lczyć ponad 50 tys. żołnierzy.

d3dk6h6

Podziel się opinią

Share
d3dk6h6
d3dk6h6
Więcej tematów