Trwa ładowanie...

Pierwszy Rosjanin odpowie za wojnę. Stanie przed ukraińskim sądem

Rosyjskiego pilota Aleksandra Krasnojarcewa, który zrzucał bomby na cywilów w Ukrainie, a wcześniej bombardował Syrię, dosięgnie sprawiedliwość. Będzie pierwszym Rosjaninem, który poniesie karę za wojenne zbrodnie, popełnione w 2022 roku.

Pilot rosyjskiego samolotu, zestrzelonego nad Czernihowem, odpowie przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie wojenne Pilot rosyjskiego samolotu, zestrzelonego nad Czernihowem, odpowie przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie wojenne Źródło: Naxta
dtrxsvp

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy postawiło Aleksandrowi Krasnojarcewowi zarzut "naruszenia praw i zwyczajów wojennych, połączone z umyślnym zabijaniem ludności cywilnej". Poinformował o tym w niedzielę kanał Nexta.

To będzie pierwszy proces, w którym uczestnik inwazji na Ukrainę zostanie osądzony za wojenne zbrodnie. Wielu zatrzymanych Rosjan zostaje przekazanych stronie rosyjskiej w ramach wymiany jeńców.

Major Krasnojarcew, as rosyjskiego lotnictwa, trafił do więzienia ukraińskiego po tym, jak ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjski samolot Su-34, którym sterował. Po zatrzymaniu go pojawiło się nagranie z jego zeznań na Twitterze, Rosjanin zeznał, że podczas próby ucieczki po katapultowaniu się z zestrzelonego samolotu zabił cywila, który gonił go z widłami. Uciekinier schował się w stodole. Tam nakrył ukraiński rolnik, który przypłacił to spotkanie życiem.

dtrxsvp

Pierwszy Rosjanin odpowie za wojnę. Stanie przed ukraińskim sądem

Do zestrzelenia Su-34 doszło w Czernihowie. Krasnojarcew, wraz ze 2 pułkiem 21 dywizji lotniczej z Czelabińska bombardował na rozkaz dowódców infrastrukturę cywilną i osiedla mieszkaniowe z użyciem bomb "niekierowanych" - OFAB-250/270, FAB-500, OFZAB-500.

Po ostrzale Ukraińców major wraz z nawigatorem katapultowali się, ale drugi członek załogi zginął. Po zatrzymaniu Krasnojarcew zaapelował do swoich rosyjskich kolegów z lotnictwa o zaprzestanie ataków lotniczych na cele pokojowe.

dtrxsvp

Barbara Kwiatkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Ukraińcy upublicznili dane zdrajcy. "Zdrajców należy potępiać, piętnować"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dtrxsvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dtrxsvp
Więcej tematów