Trwa ładowanie...
06-05-2016 07:45

Pierwszy od 36 lat zjazd Partii Pracy Korei

• W Korei Płn. rozpoczął się pierwszy od 36 lat zjazd Partii Pracy Korei
• Zagranicznych dziennikarzy nie wpuszczono do budynku
• Zjazd ma umocnić pozycję Kim Dzong Una

Pierwszy od 36 lat zjazd Partii Pracy KoreiŹródło: AFP, fot: Ed Jones
d3nd1am
d3nd1am

Według zagranicznych ekspertów zjazd zapewne posłuży jako okazja do umieszczenia lojalnych współpracowników Kima na kluczowych stanowiskach.

Komentatorzy zwracają też uwagę, że zjazd ma umożliwić Kim Dzong Unowi, młodemu i nadal tajemniczemu liderowi, wyjście z cienia ojca i dziadka - Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena. Oficjalna agencja KCNA oświadczyła, że zjazd będzie miał charakter "historycznego święta, ponieważ przywództwo Kim Dzong Una przekształciło kraj w potęgę nuklearną i kosmiczną".

Korea Północna wzmocni swój potencjał "nuklearnego odstraszania", jeśli USA utrzymają "wrogi stosunek" do Pjongjangu - głosi piątkowa deklaracja północnokoreańskiego Komitetu ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei.

Budynek Domu Kultury 25 kwietnia w Pjongjangu, gdzie odbywa się zjazd, został udekorowany czerwonymi partyjnymi sztandarami i flagami narodowymi. Na centralnym placu Kim Ir Sena ludzie składają kwiaty. Zagranicznych dziennikarzy najpierw przywieziono na miejsce zjazdu, ale nie wpuszczono do środka i po trwającym ponad godzinę oczekiwaniu na zewnątrz odwieziono do hoteli - relacjonuje agencja Associated Press.

d3nd1am

Podczas poprzedniego zjazdu w 1980 roku oficjalnie potwierdzono, że Kim Dzong Il obejmie sukcesję po swym ojcu Kim Ir Senie - pierwszym przywódcy Korei Północnej i założycielu dynastii Kimów, zmarłym w 1994 roku. Wszystkie sześć poprzednich zjazdów zorganizowano za czasów Kim Ir Sena.

- Znaczenie VII zjazdu Partii Pracy Korei jest takie, że będzie to punkt przełomowy naszej rewolucji - powiedział agencji AP profesor Song Dong Won z północnokoreańskiej Akademii Nauk Społecznych. - Na zjeździe zaprezentowane zostaną sukcesy ostatnich 30 lat i błyskotliwy plan w celu ostatecznego powodzenia naszej rewolucji - dodał.

Mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn., Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną.

Pod koniec kwietnia poinformowano, że Korea Północna próbowała kolejny raz przeprowadzić dwie próby rakietowe średniego zasięgu, ale bez powodzenia.

Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

d3nd1am
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nd1am
Więcej tematów